Šéf Pentagonu v prvním telefonátu za poslední měsíce vyzval ruský protějšek, aby udržoval otevřené komunikační linky

Šéf Pentagonu

Poprvé od května spolu v pátek telefonicky hovořili šéfové obrany Spojených států a Ruska poté, co se vztahy mezi Washingtonem a Moskvou zhoršily téměř na nulovou úroveň.

Šéf Pentagonu

Americký ministr obrany Lloyd Austin využil příležitosti a vyzval svého protějška Sergeje Šojgua, aby udržoval „komunikační linky“ otevřené, pokud jde o válku na Ukrajině, a vyhnul se tak nedorozuměním vedoucím k možné zbytečné eskalaci mezi oběma jadernými mocnostmi.

„Ministr Austin zdůraznil, že je důležité udržovat komunikační linky uprostřed probíhající války proti Ukrajině,“ uvedl v telefonátu brigádní generál Pat Ryder.

Austin dále „zdůraznil pokračující podporu mezinárodního společenství při budování trvalé síly Ukrajiny a zajištění její schopnosti se v budoucnu bránit.“ Oba šéfové obrany uvedli, že zůstanou v „úzkém kontaktu.“

Odděleně ve stejný den Austin telefonoval svému ukrajinskému protějšku Oleksiji Reznikovovi, aby „zopakoval neochvějný závazek USA podporovat schopnost Ukrajiny čelit ruské agresi“, uvádí se v prohlášení.

To v poslední době zahrnovalo plány na urychlené dodání zbraní a vybavení, aby se ukrajinské síly lépe připravily na náročné zimní měsíce. Rusko však právě z tohoto důvodu zdánlivě nekonečné a bezedné podpory ukrajinských sil v podobě zbraní a další pomoci obvinilo USA, že se staly stranou konfliktu. Moskva rovněž obvinila USA a jejich západní partnery, že blokují legitimní snahy o mírové rozhovory s Kyjevem.

Kremelská strana v pátek vydala vlastní prohlášení, v němž zdůraznila, že ruský prezident Vladimir Putin byl od začátku invaze vždy „otevřený“ rozhovorům.

Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na Putinova mluvčího Dmitrije Peskova:

„Putin byl ve skutečnosti otevřen rozhovorům od samého počátku. Prezident to sám opakovaně řekl,“ poznamenal mluvčí Kremlu a komentoval toto prohlášení.

Připomněl, že Putin se snažil zahájit rozhovory s NATO, USA a OBSE ještě před zahájením zvláštní vojenské operace. „Putin byl otevřen rozhovorům, když byl text dokumentu mezi ruskými a ukrajinskými vyjednavači skutečně dohodnut. Takže zde se v tomto ohledu nic nezměnilo,“ upozornil Peskov.

Peskov pak dodal, že ve skutečnosti jde o přitvrzení kyjevské pozice, nikoliv pozice Moskvy: „Ukrajinská strana zakotvila nepokračování v jednáních s Ruskem,“ zdůraznil a dodal: „To znamená, že ukrajinský zákon nyní zakazuje jakákoli jednání.“

Komentáře Kremlu byly učiněny zejména v reakci na snahy tureckého prezidenta Erdogana o zprostředkování mírového řešení stále se vlekoucí války a na pozadí telefonátu Šojgua a Austina.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x