Ukrajina po 90 dnech války

Ukrajina po 90 dnech války

Západní narativ o tom, že Rusko čelí porážce ze strany ukrajinské armády, se rozpadá. Vymyšlený narativ o tom, že Ukrajina „vítězí“, vyvolal v Kyjevě klamné představy, což zase vytvořilo podmínky pro to, aby Washington a Londýn válku prodloužily, postupně do ní bočně vstoupily a změnily ji na opotřebovací válku proti Rusku.

Ukrajina po 90 dnech války

Přesvědčivou skutečností však je, že ruské síly v bitvě o Donbas postupně získávají převahu. Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany v úterý uvedl, že v Donbasu začala „nejaktivnější fáze“ ruské speciální operace. Z vojenského hlediska stojí ruské síly před nelehkým úkolem ovládnout nejlépe opevněné oblasti Ukrajiny, které se na tuto bitvu pečlivě připravovaly sedm let. Na druhou stranu však mají ruské síly po triumfálním vítězství v Mariupolu vítr v plachtách.

Ohlédneme-li se za uplynulým tříměsíčním obdobím, je pro Rusko nejvyšší prioritou zřízení pozemního koridoru na Krym a vytvoření ekonomických základů pro rozvoj regionu. Tento cíl je splněn. Z tohoto pohledu je třeba chápat současnou operaci v Donbasu. Ukrajina a její západní spojenci vkládají naděje, že sankce nakonec vyčerpají vojenský a ekonomický potenciál Ruska.

Ale život je skutečný. Podle odhadů Světové banky se může ukrajinská ekonomika do konce roku 2022 snížit o 45 procent. Řeči o velké ukrajinské protiofenzivě na konci letošního roku, podpořené těžkými zbraněmi západních spojenců, zůstanou jen nesplnitelným snem. Kyjev možná nebude mít do konce roku ani dostatek pracovních sil na vedení války. Rusko je hrozivý nepřítel a Kyjev možná riskuje, že se v dolním proudu bitvy o Donbas vzdá za ponižujících podmínek.

Ruské síly jsou nyní blízko k získání plné kontroly nad Luhanskou oblastí Donbasu. Ukrajinský gubernátor východní oblasti v úterý přiznal, že „Rusové postupují všemi směry současně; přivezli si šílené množství bojovníků a techniky.“ Situace se pro ukrajinské síly jeví jako stále více nejistá.

Klíčovými ukazateli jsou Popasnaja a Severodoněck v Donbasu a město Izjum na severu Charkovské oblasti. Popasnaja a Izyum jsou již pod ruskou kontrolou, zatímco do Severodoněcku včera vstoupily ruské jednotky.

Ruské síly v současné době rozšiřují kontrolní zónu kolem Popasnaje na sever, západ a jih, přiblížily se k okraji města Severodoněck a obnovily svůj postup na západ a jih od města Izyum.

Podle posledních zpráv útočné skupiny z Popasnaje směřují na západ k Bachmutu, který je pro Kyjev strategickým uzlem pro doplňování sil ve východní oblasti. Dálnice mezi Bachmutem a Lisičanskem je v dostřelu ruských sil a vojenské zásobování ukrajinského uskupení v Severodoněcku a Lisičansku se stalo problematickým.

Co se týče Izyumu, v oblasti Liman na jihu (západně od Severodoněcku) ruské síly obklíčily ukrajinské jednotky. Ruské síly včera vstoupily do města Severodoněck a probíhají zde pouliční boje.

Severodoněck je pro obě strany vysoce strategickým objektem. Odhaduje se, že je zde rozmístěno 15-16 tisíc ukrajinských vojáků, kteří jsou průběžně posilováni. Pokud se ruským silám podaří uvěznit a zničit ukrajinské síly mezi Severodoněckem a Lysyčanskem, bude schopnost Kyjeva bojovat o východní Donbas vážně oslabena.

V pondělí se ruským silám podařilo zničit všechny mosty do Severodoněcku kromě jednoho a hrozí, že město bude odříznuto od zásobování a posil. Ústup a přeskupení ukrajinských sil se zdá být příliš pozdní. Celkový obrázek je poměrně chmurný. Časopis National Interest zhodnotil vývoj situace následovně:

„Nadcházející bitva může být pro průběh kampaně Kremlu na Donbasu rozhodující. Ruská kontrola nad východním Donbasem by odřízla Ukrajinu od oblastí, které tvoří její průmyslové jádro, a naplnila by klíčový strategický cíl Kremlu, kterým je vytvoření bezpečného pozemního mostu na Krym.

„Pokud ruská armáda úspěšně uvězní a zničí ukrajinské síly mezi Severodoněckem a Lysyčanskem, výrazně tím sníží schopnost Ukrajiny napadnout východní Donbas. Není jasné, zda ukrajinské vojenské jednotky v Severodoněckém salientu zvažují plány na ústup dále na západ, aby se vyhnuly případnému ruskému obklíčení.“

Dalším velkým cílem v ruském hledáčku je Slavjansk. Jeho ovládnutí by ruským silám umožnilo postupovat na západ a spojit se se silami, které se tlačí na jihovýchod od Izjumu. Cílem je ovládnout zásobovací trasy po silnici a zablokovat ukrajinský přístup k železničním trasám ze západu. Při zahájení války v únoru bylo na východě nasazeno deset ukrajinských brigád, které byly považovány za nejlépe vybavené a vycvičené vojáky, které Kyjev má.

Pád Mariupolu do rukou ruské armády představuje zlomový okamžik. Rusko má nyní k dispozici pozemní koridor na Krym a ukončilo vodní a energetickou blokádu Krymu. Sladkovodní kanál spojující řeku Dněpr s vyprahlým Krymským poloostrovem je nyní v rukou Ruska. Stejně tak jaderná elektrárna na severu poloostrova, nemluvě o energetické síti na jihovýchodě Ukrajiny, která nyní může být napojena na Rusko. To jsou pro Rusko strategické zisky.

Kromě Donbasu a Krymu může mít Rusko v jižním regionu i další cíle. Objevily se požadavky – zatím na místní úrovni – na sloučení jižních oblastí Záporoží, Chersonu a Mykolajivu s Krymem (Ruskem), které mají velké množství ruského obyvatelstva. Zdá se, že určitý stupeň integrace tohoto regionu s Ruskem začal.

V Chersonské oblasti byla zavedena ruská měna rubl; ruština se spolu s ukrajinštinou stane státním jazykem a bude hlavním jazykem pro úřední práci, komunikaci a všechny záležitosti celostátního významu; výuka ve školách a na univerzitách bude probíhat v ruštině. Orgány Chersonské oblasti vyslovily požadavek na zřízení ruské vojenské základny v regionu.

Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev v rozhovoru zveřejněném v úterý uvedl, že ruská vláda „se nehoní za termíny.“ Západní odhady totiž zřejmě také předpokládají budoucí ruské operace v jižních regionech. Existují náznaky. Dne 23. května oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin, že Dánsko poskytne Ukrajině moderní protilodní odpalovací zařízení Harpoon a rakety k ochraně jejího pobřeží. Maďarsko 24. května vyhlásilo stav národní nouze s cílem přijmout okamžitá opatření, aby bylo schopno projektovat zemi proti hrozbám plynoucím z války na Ukrajině. O uplynulém víkendu Moskva veřejně vyjádřila znepokojení nad britským prohlášením o možnosti dodávek zbraní NATO do Moldavska.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x