Maďarsko protestuje proti masivnímu extra clu EU na Čínské elektromobily

elektrické auto

Dodatečná dovozní daň se pohybuje od 10 do 28,1 procenta a Maďarský ministr hospodářství Márton Nagy ji označuje za „brutální“ a „trestající.“

Maďarský ministr hospodářství Márton Nagy protestoval proti dodatečnému dovoznímu clu, které Evropská komise uvalila na Čínské elektromobily, a to kvůli masivním státním dotacím pro společnosti v celém hodnotovém řetězci od těžby až po hotové výrobky.

Brusel kontaktoval příslušné Čínské orgány, aby s nimi projednal vznesené obavy a možné způsoby jejich řešení způsobem, který je v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO).

Obavy dostaly Čínu do úzkých a EU pohrozila, že od 4. července zavede cla, která určí celní orgány jednotlivých členských států.

Nové poplatky by byly uvaleny nad rámec stávajících desetiprocentních cel. Na tři Čínské výrobce, které Evropská komise vyšetřuje, by se vztahovala zvláštní cla: BYD – 17,4 %, Geely – 20 % a SAIC – 38,1 %.

Na ostatní Čínské společnosti vyrábějící elektromobily, které jsou ochotny při šetření EU spolupracovat, by se vztahovalo průměrné clo ve výši 21 procent. Na všechny ostatní Čínské výrobce, kteří nejsou ochotni spolupracovat, by se vztahovalo clo ve výši 38,1 procenta.

„Nesouhlasíme s brutálními Evropskými sankčními cly na Čínské výrobce elektromobilů; přílišný protekcionismus není řešením,“ uvedl ministr národního hospodářství Márton Nagy podle prohlášení ministerstva.

Na dotaz ohledně skutečnosti, že nová cla budou uvalena vedle stávajících cel a že zátěž nebude rovnoměrná, ministr uvedl, že Evropská komise vytvoří systém dvojí diskriminace, neboť sankční cla jsou diskriminační nejen vůči Číně, ale i vůči jednotlivým výrobcům. Takto diferencovaný a dále diskriminující systém sankčních cel nemá v historii téměř obdoby, uvedl.

Podle Maďarské vlády není řešením protekcionismus, ale spolupráce a volná tržní soutěž.

„Namísto omezování konkurence mezi výrobci prostřednictvím sankčních cel musíme podporovat a pomáhat posilovat konkurenceschopnost Evropského průmyslu elektrických vozidel na globální úrovni. Bez silné konkurence není silná Evropská unie,“ dodal Nagy.

„Maďarská vláda připravuje akční plán na úrovni EU, jehož cílem je urychlit zavádění elektromobilů a zvýšit konkurenci a který bude předložen členským státům na zasedání Rady pro konkurenceschopnost 8. a 9. července v rámci Maďarského předsednictví,“ dodal.

Maďarsko převezme 1. července na šest měsíců rotující předsednictví EU.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post Maďarsko protestuje proti masivnímu extra clu EU na Čínské elektromobily first appeared on Akta […]

Frank
Host
Frank
1 měsíc před

Ti šašci z Bruselu kolem sebe kopou jako zločinecké USA. A nějak zapomněli, že v Číně vyrábí německé automobilky.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x