Zelenskyj a šéf NATO odmítli Putinův mírový návrh

Ukrajina

Ukrajina a NATO odmítly podmínky, které stanovil Ruský prezident Vladimir Putin pro zahájení mírových rozhovorů o Ukrajině.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí označilo Putinův mírový návrh za „manipulativní“ a „absurdní“ a šéf NATO Jens Stoltenberg jej označil za návrh další agrese.

Prezident Zelenskyj vyjádřil přesvědčení, že Putin nezastaví vojenskou ofenzívu ani v případě, že budou splněny jeho požadavky na příměří, a přirovnal mírové podmínky k ultimátům Německého diktátora Adolfa Hitlera v době před druhou světovou válkou.

Během pátečního projevu na Ruském ministerstvu zahraničí v Moskvě Putin slíbil, že „okamžitě“ nařídí příměří na Ukrajině a zahájí jednání, pokud Kyjev začne stahovat vojáky ze čtyř regionů anektovaných Moskvou v roce 2022 a vzdá se plánů na vstup do NATO.

Uvedl, že tento návrh by zajistil „konečné řešení“ konfliktu namísto jeho „zmrazení“, a zdůraznil, že Kreml je „připraven zahájit jednání bez prodlení.“

France 24 informuje: Mezi širší mírové požadavky, které Putin uvedl, patří uznání Krymu Ukrajinou jako součásti Ruska, zachování nejaderného statusu země, omezení vojenské síly a ochrana zájmů ruskojazyčného obyvatelstva. Všechny tyto požadavky by se měly stát součástí „základních mezinárodních dohod“ a všechny Západní sankce proti Rusku by měly být zrušeny, řekl Putin.

„Vyzýváme k tomu, abychom obrátili tuto tragickou stránku dějin a začali krok za krokem obnovovat jednotu mezi Ruskem a Ukrajinou a v Evropě obecně,“ dodal.

Putinovy poznámky, které pronesl před skupinou zachmuřených představitelů ministerstva zahraničí, představovaly vzácnou příležitost, kdy jasně stanovil své podmínky pro ukončení války na Ukrajině, ale neobsahovaly žádné nové požadavky. Kreml již dříve uvedl, že Kyjev by měl uznat své územní ztráty a upustit od snahy o vstup do NATO.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však prohlásil, že věří, že Putin vojenskou ofenzivu nezastaví, ani kdyby byly splněny jeho požadavky na příměří.

„Jsou to ultimativní požadavky, které se nijak neliší od požadavků z minulosti,“ řekl pro Italskou zpravodajskou stanici SkyTG24 na okraj summitu G7.

„Nepřestane,“ dodal a přirovnal Putinovy mírové podmínky k ultimátům, která dával Německý diktátor Adolf Hitler v období před druhou světovou válkou.

„Je to totéž, co dělal Hitler… Proto bychom těmto zprávám neměli věřit,“ dodal Zelenskyj.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí označilo Putinův plán za „manipulativní“, „absurdní“ a mající za cíl „oklamat mezinárodní společenství, podkopat diplomatické úsilí zaměřené na dosažení spravedlivého míru a rozdělit jednotu světové většiny kolem cílů a zásad Charty OSN.“

Šéf NATO Jens Stoltenberg rovněž odsoudil podmínky, které Putin stanovil pro zahájení mírových rozhovorů o Ukrajině.

„Není to návrh učiněný v dobré víře,“ sdělil Stoltenberg novinářům.

„Je to návrh, který ve skutečnosti znamená, že Rusko by mělo dosáhnout svých válečných cílů tím, že očekává, že by se Ukrajinci měli vzdát podstatně většího území, než jaké Rusko doposud dokázalo obsadit,“ řekl.

„Je to návrh na další agresi, další okupaci a, a svým způsobem ukazuje, že cílem Ruska je ovládnout Ukrajinu.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Frank
Host
Frank
1 měsíc před

S tím Putin samozřejmě počítal.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x