Putin stanovil podmínky pro mírová jednání o Ukrajině

Vladimir Putin

Prezident Vladimir Putin prohlásil, že před zahájením smysluplných mírových rozhovorů musí Ukrajina stáhnout své vojáky z nových Ruských regionů.

Moskva zpochybňuje nárok Kyjeva na svrchovanost nad pěti bývalými Ukrajinskými regiony, z nichž čtyři se připojily k Rusku uprostřed probíhajících bojů. Obyvatelé Doněcké a Luganské lidové republiky a Chersonské a Záporožské oblasti hlasovali pro přechod na konci roku 2022. V každém z těchto regionů pokračují do určité míry nepřátelské akce.

Ukrajinské jednotky musí být z těchto území staženy, prohlásil Putin v pátek na setkání s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a dalšími vysokými Ruskými diplomaty.

„Zdůrazňuji: celé území těchto regionů, jak bylo vymezeno jejich administrativními hranicemi v době jejich připojení k Ukrajině [v srpnu 1991],“ prohlásil Putin.

„Naše strana nařídí příměří a zahájí jednání v okamžiku, kdy Kyjev prohlásí, že je připraven toto rozhodnutí přijmout a zahájí skutečné stahování vojsk z těchto regionů, a také nás formálně informuje, že již neplánuje vstoupit do NATO,“ ujistil Ruský lídr.

Putin tyto podmínky nastínil poté, co odsoudil Západní podporovatele Kyjeva za to, že údajně brání Kyjevu v mírových rozhovorech s Moskvou, a zároveň obviňují Rusko, že jednání odmítá.

„Spoléháme na to, že Kyjev přijme takové rozhodnutí o stažení, neutrálním statusu a dialogu s Ruskem, na němž závisí budoucí existence Ukrajiny, nezávisle na základě současných reálií a řídí se skutečnými zájmy Ukrajinského lidu, a ne na příkaz Západu,“ prohlásil Putin.

V tuto chvíli Moskva nepřipustí zmrazení konfliktu, které by umožnilo USA a jejich spojencům přezbrojit a obnovit Ukrajinskou armádu, potvrdil Putin. Úplné vyřešení problému bude zahrnovat uznání čtyř nových regionů Kyjevem, stejně jako Krymu, za součást Ruska, trval na svém.

„Všechny tyto základní principiální postoje musí být v budoucnu zakotveny v základních mezinárodních dohodách. To samozřejmě zahrnuje zrušení všech Západních sankcí proti Rusku,“ prohlásil Putin.

Přijetí těchto podmínek umožní všem zúčastněným obrátit list a postupně obnovit poškozené vztahy, uvedl prezident. Nakonec by mohl být vytvořen celoevropský bezpečnostní systém, který by fungoval pro všechny státy na kontinentu, dodal Putin s tím, že Moskva o tento výsledek usiluje již řadu let.

Hlavní projev Ruského prezidenta zazněl před summitem pořádaným Švýcarskem, který má údajně přispět k míru na Ukrajině. Kyjev trval na tom, že Moskva nemůže být na tuto akci pozvána, protože by se ji snažila „ovládnout“ tím, že by prosazovala alternativy k „mírovému vzorci“ prosazovanému Ukrajinskou vládou.

Putin prohlásil, že akce má odvést pozornost veřejnosti od „skutečných kořenů“ konfliktu a že Zelenskyj si uzurpoval moc na Ukrajině poté, co mu minulý měsíc vypršel prezidentský mandát. Ze Švýcarského shromáždění nemůže vzejít nic jiného než demagogie a obviňování Ruska, předpověděl.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post Putin stanovil podmínky pro mírová jednání o Ukrajině first appeared on Akta […]

trackback

[…] pátečního projevu na Ruském ministerstvu zahraničí v Moskvě Putin slíbil, že „okamžitě“ nařídí […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x