Chorvatský prezident Zoran Milanović v reakci na slova německé ministryně zahraničí, že „vedeme válku proti Rusku“, označil tuto poznámku za šílenství a popřál Německu více štěstí než v poslední válce s Ruskem před 70 lety.

Zoran Milanovic

Milanović reagoval na bizarní a podnětné prohlášení německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové, které pronesla během úterního Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

„Ano, musíme udělat více i v oblasti tanků, ale nejdůležitější a rozhodující je, abychom to dělali společně a abychom v Evropě nehráli hru na obviňování, protože vedeme válku proti Rusku, a ne proti sobě navzájem,“ řekla Baerbocková.

Milanovič se tomuto výroku vysmál s tím, že takový vývoj je pro něj novinkou.

„Nyní německá ministryně zahraničí říká, že musíme být jednotní, protože, cituji, jsme ve válce s Ruskem. To jsem nevěděl,“ řekl Milanovič. „Možná, že Německo je ve válce s Ruskem, ale pak, hodně štěstí, třeba to tentokrát dopadne lépe než před sedmdesáti a více lety.“

„Chcete, abychom vstoupili do války?“ zeptal se Milanović během návštěvy přístavního města Split a dodal, že Chorvatsko by „v žádném případě nemělo vojensky pomáhat“ Ukrajině.

Chorvatský prezident vyjádřil údiv nad tím, že tak agresivní rétoriku pronáší představitel obvykle pacifistických německých Zelených.

„Pokud jsme ve válce s Ruskem, pak se podívejme, co musíme udělat. Ale nebudeme se ptát Německa na jeho názor,“ prohlásil Milanović. „Ať si vyjasní, kdo je tam vlastně kancléřem. Jsem v politice už dlouho a naše země toho zažila hodně, ale takové šílenství jsem ještě nezažil.“

Milanović odsoudil mocnosti NATO za to, že zaplavily region tanky a dalšími zbraněmi, aby prodloužily válku.

„Ty tanky možná shoří, nebo se dostanou na Krym, ale Chorvatsko s tím nebude mít nic společného,“ zdůraznil.

Jak jsme již dříve uvedli, prodej amerických zbraní do jiných zemí vzrostl ze 103,4 miliardy dolarů v roce 2021 na 153,7 miliardy dolarů v roce 2022, přičemž společnosti Lockheed Martin, Northrop Grumman a Raytheon na ukrajinském konfliktu vydělávají.

V souvislosti s tím francouzské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že to, že USA, Německo a další země posílají na Ukrajinu bojové tanky, neznamená, že NATO je ve válce s Ruskem.

„Nejsme ve válce s Ruskem a žádný z našich partnerů není,“ uvedla mluvčí ministerstva Anne-Claire Legendreová.

Opravdu? Určitě to tak působí.

Zdroj