Kanadský parlament zahájil vyšetřování postupu Trudeauovy vlády proti Konvoji svobody

Konvoj svobody

Společný parlamentní výbor oficiálně zahájil vyšetřování postupu Trudeauova kabinetu proti protestujícím z Konvoje svobody.

Konvoj svobody

Podle Blacklock’s Reporter bezprecedentní vyšetřování akcí kabinetu premiéra Justina Trudeaua, které bylo zahájeno v pondělí, vede jedenáctičlenná společná komise, která má „jeden rok na to, aby zjistila, proč kabinet uplatnil mimořádné policejní pravomoci proti řidičům kamionů.“

„Podle mého názoru by naše diskuse měly být veřejné, když to jde,“ řekl poslanec Bloc Québécois Rhéal Fortin a dodal, že Kanaďané očekávají, že se takové vyšetřování vyhne utajení „bez dobrého důvodu.“

Ve výboru zasedají členové jmenovaní Liberální stranou: senátorka Gwen Bonifaceová, bývalá komisařka provinční policie provincie Ontario, senátor Peter Harder, bývalý zástupce vlády v Senátu, poslanec Yasir Naqvi, bývalý generální prokurátor provincie Ontario, poslanec Arif Virani, bývalý korunní právník, a poslankyně Rachel Bendayanová, bývalá firemní právnička.

Za Konzervativní stranu jsou jmenováni senátor Vernon White, bývalý ottawský policejní šéf; senátor Claude Carignan, právník; poslanec Larry Brock, bývalý korunní prokurátor; a poslanec Glen Motz, policejní inspektor ve výslužbě.

Noví demokraté mají také jednoho člena, poslance Matthewa Greena, a Bloc Québécois má výše zmíněného poslance Rhéala Fortina.

„Odpovědnost tohoto výboru je velmi, velmi vážná,“ řekl včera Motz. „Všichni si to uvědomujeme.“

Vyšetřuje se, zda vláda oprávněně použila dosud nikdy nepoužitý zákon o mimořádných událostech proti skupině protestujících proti mandátu COVID-19, kteří si dali název „Konvoj svobody.“ Tato skupina demonstrovala v hlavním městě země Ottawě po tři týdny v lednu a únoru, dokud si federální vláda neudělila mimořádné pravomoci a nezasáhla proti převážně pokojné skupině.

Pomocí zákona o mimořádných událostech udělil Trudeau federální vládě bezprecedentní pravomoci, jako například možnost zmrazit bankovní účty bez soudního příkazu, a také možnost nasadit národní policejní síly, Královskou kanadskou jízdní policii, k fyzickému odstranění protestujících.

Výsledkem zásahu byly videozáznamy, na nichž je vidět, jak policie na koních potlačuje demonstranty, videa, na nichž jsou nenásilní demonstranti fyzicky napadáni a postříkáni pepřovým sprejem, a záběry nezávislé novinářky, která tvrdí, že byla zbita a záměrně zblízka postříkána slzným sprejem.

Použití zákona se setkalo s okamžitou kritikou a Kanadské sdružení pro občanské svobody (CCLA) okamžitě zahájilo právní kroky proti federální vládě kvůli tomu, co považovalo za „protiústavní“ porušování zákona, který byl použit bez právního opodstatnění.

Zavedení těchto opatření mělo za následek Trudeauův mezinárodní debakl, přičemž mnozí z politické pravice i levice Trudeaua přirovnávali k diktátorovi, jehož počínání se odráží od minulých cenzurních autoritářských režimů, jako bylo Ceaușescovo Rumunsko nebo Hitlerovo Německo.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x