Vlády po celém světě ruší opatření proti COVID-19

COVID-19

Téměř dva roky od začátku pandemie mnoho vlád po celém světě ruší opatření týkající se COVID-19. Jako důvod rozhodnutí zrušit opatření zavedená ještě v březnu 2020 uvádějí „data a vědecké poznatky“ – a také politiku, frustraci a únavu.

COVID-19

Několik evropských zemí se vydalo cestou zrušení omezení proti COVID-19, mezi nimiž je na prvním místě Dánsko. Tato skandinávská země zrušila omezení a 16. ledna povolila opětovné otevření některých míst konání. O patnáct dní později, 31. ledna, dánská vláda uvolnila další omezení v zemi s 5,8 milionu obyvatel.

Kodaň umožnila znovu otevřít kina, zoologické zahrady, muzea a divadla. Stejně tak byly povoleny halové i venkovní sportovní akce – i když s omezením počtu diváků. Aby je mohli Dánové navštívit, musí mít po celou dobu roušku a předložit doklad o očkování nebo nedávném překonání COVID-19.

Podle dánské premiérky Mette Frederiksenové bylo zrušení omezení proti COVID-19 v Dánsku založeno na doporučení Epidemické komise. Dodala, že její kabinet se „hodlá řídit doporučeními“ komise – která slouží jako odborný poradní panel Kodaně pro pandemii.

Podobně postupovala i Velká Británie, kde premiér Boris Johnson urychlil uvolnění omezení proti COVID-19. Podle původního plánu měla být současná omezení v celém Spojeném království zrušena do 24. března. Podle deníku Guardian to však Johnson posunul o měsíc dříve na 24. února.

Johnson prohlásil, že „tvrdá práce Britů se vyplácí“. Pokud by „současné povzbudivé trendy v údajích pokračovaly“, Johnson zopakoval, že všechna domácí opatření proti COVID-19 – včetně povinné karantény po pozitivním výsledku testu – budou okamžitě ukončena. Cestovní omezení, jako je karanténa pro neočkované a formuláře pro vyhledávání cestujících, však zrušena nebudou, dodal Guardian.

Zatímco vlády ruší omezení pro občany unavené výlukami, odborníci na zdraví tento krok nedoporučují. Varovali, že hrozba COVID-19 a jeho variant stále hrozí, a uvedli, že se zdá, že vlády spěchají k něčemu, co považují za cílovou čáru pandemie, ale ve skutečnosti tomu tak není.

Hlavní vědecký pracovník Světové zdravotnické organizace (WHO) Dr. Soumya Swaminathan řekl v rozhovoru s Emmou Barnettovou z Bloomberg Quicktake 27. ledna, že zrušení všech v současnosti platných omezení týkajících se koronavirů je „pošetilý“ krok.

„Bylo by hloupé upustit od všech opatření, která jsme po celou dobu přijímali. Musíme v tom pokračovat a doufejme, že do roku 2022 budeme v mnohem lepší pozici,“ řekl hlavní vědecký pracovník WHO.

Swaminathan také zkritizoval vlády, které tvrdí, že se pandemie blíží ke konci. „Myslím, že to nikdo nemůže předpovědět. Nevyhlašujme konec pandemie, jak to nyní někteří lidé dělají. Varianta se může objevit kdekoli a jste zase na začátku. Stále musíme být obezřetní.“

Vedoucí představitelé, kteří plánují rozšíření omezení proti COVID-19, by však jen těžko přesvědčovali občany o jejich prospěšnosti. Mnozí z nich utrpěli od zavedení lockdownů ekonomické škody. Malé podniky byly nuceny zavřít, zaměstnanci byli propuštěni z práce a vlády si musely půjčovat obrovské částky, jen aby se udržely nad vodou.

Dopad lockdownů a dalších omezení proti COVID-19 přesáhl i ekonomický aspekt. Tato opatření podnítila protesty proti vládní tyranii, jako byla například demonstrace proti očkovacím průkazům ve Francii nebo protest Freedom Convoy v Kanadě.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x