Budeme držet linii: Organizátoři konvoje svobody říkají, že je zákon o mimořádných událostech neodradí

konvoj svobody

Organizátoři Freedom Convoy tvrdí, že budou pokračovat v protestech na parlamentní půdě navzdory tomu, že federální vláda vyhlásila výjimečný stav.

konvoj svobody

„Nebojíme se. Ve skutečnosti pokaždé, když se vláda rozhodne ještě více pozastavit naše občanské svobody, naše odhodlání sílí a důležitost našeho poslání se stává jasnější,“ řekla organizátorka Tamara Lich 14. února v očekávání, že premiér Justin Trudeau se odvolá na zákon o mimořádných situacích kvůli protestům požadujícím ukončení platnosti mandátu COVID-19.

„Zůstaneme pokojní, ale usazení na Parliament Hill, dokud nebudou mandáty rozhodně ukončeny. Uznáváme, že existuje demokratický proces, v jehož rámci dochází ke změnám. Nikdy jsme z tohoto procesu nevystoupili a ani to nemáme v úmyslu.“

Trudeau je prvním premiérem, který použil zákon o mimořádných událostech. Tento zákon nahrazuje zákon o válečných opatřeních, který naposledy použil Trudeauův otec, tehdejší premiér Pierre Trudeau, v roce 1970 během říjnové krize, kdy quebeckými separatisty byl unesen a zabit ministr quebecké vlády Pierre Laporte.

Zákon dává státu další pravomoci k řešení protestů a blokád, například poskytuje právní nástroje k omezení financování protestujících a také zmrazuje firemní účty společností, jejichž nákladní automobily jsou používány při případných blokádách, a odebírá jim pojištění.

Provincie Ontario a město Ottawa rovněž vyhlásily kvůli protestům výjimečný stav.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x