Západ byl zničen bez jediného výstřelu: Ruské ministerstvo zahraničí vyhlásilo 15. únor za den, kdy západní propaganda selhala

Západ byl zničen bez jediného výstřelu

Rusko oznámilo, že po ukončení cvičení u hranic s Ukrajinou se jeho vojáci stahují, a Moskva trvá na tom, že se ukázalo, že předpovědi o tom, že by mohla být jen kousek od nařízení plné invaze, jsou mylné.

Západ byl zničen bez jediného výstřelu

Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v úterý v plamenném prohlášení pohrdavě zhodnotila týdny trvající zprávy a tvrzení amerických a evropských představitelů, že ozbrojené síly Moskvy mohou být jen několik hodin od zahájení úderu proti svému sousedovi.

„15. únor 2022 se zapíše do dějin jako den, kdy západní válečná propaganda selhala,“ napsala. Podle ní byl Západ „zostuzen a zničen, aniž by padl jediný výstřel“.

Současně moskevské ministerstvo obrany oznámilo, že řada ruských vojáků ukončila cvičení v Bělorusku, v blízkosti ukrajinských hranic, a zahájí proces stahování.

Zacharovová se vyjádřila poté, co americká agentura Bloomberg v sobotu s odvoláním na nejmenované představitele uvedla, že k ofenzivě proti Ukrajině by mohlo dojít již v úterý. Agentura uvedla, že případný útok by mohl zahrnovat provokaci v oblasti Donbasu nebo proti Kyjevu.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan o víkendu pro CNN uvedl, že „zdroje“ a „shromážděné zpravodajské informace“ naznačují, že „velká vojenská akce“ by mohla „začít každým dnem“. Uvedl, že to zahrnuje i nadcházející týden před koncem olympijských her.

Napětí na společné hranici se v posledních měsících vystupňovalo a západní představitelé vyvolali poplach, že by moskevské jednotky mohly brzy provést invazi. Kreml opakovaně trvá na tom, že nemá žádné agresivní úmysly, a obviňuje anglicky psané sdělovací prostředky z vyvolávání masové „hysterie“.

V obavách z možného vpádu Moskva usiluje o bezpečnostní záruky, které by omezily rozšiřování NATO blíže k jejím hranicím a zablokovaly vstup Ukrajiny do jeho řad. Generální tajemník bloku Jens Stoltenberg však prohlásil, že Rusko nemá „žádné právo veta“, pokud jde o ambice Kyjeva zajistit si členství.

V pondělí ministr zahraničních věcí Ruska Sergej Lavrov prohlásil, že jeho země byla reakcí NATO a USA zklamána, ale stále existuje naděje na dosažení diplomatického řešení. V úterním projevu krátce po Zacharovové prohlásil, že západní zprávy o chystané invazi se rovnají „informačnímu terorismu“.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x