Velká Británie čeká na zelenou od USA pro vyslání raketového systému dlouhého doletu na Ukrajinu

Raketový systém dlouhého doletu

Velká Británie čeká na souhlas USA s dodávkou raketových systémů středního doletu M270 na Ukrajinu, uvedl server Politico s odvoláním na zdroj, který je s touto záležitostí údajně obeznámen, a na dokument obsahující návrh.

Raketový systém dlouhého doletu

Joe Biden ve středu schválil dodávku čtyř vysoce mobilních dělostřeleckých raketových systémů M142 (HIMARS) na Ukrajinu, přičemž zbraně jsou již údajně předisponovány v Evropě pro rychlé nasazení v Kyjevě. Rakety HIMARS, které USA posílají, budou používat munici s dosahem 80 km, nikoliv 300 km, které umožňuje munice systému s nejdelším dosahem.

Premiér Boris Johnson prý ve středu o této záležitosti hovořil se svým americkým protějškem a ve čtvrtek se uskuteční následná schůzka britské ministryně zahraničí Liz Trussové a ministra zahraničí Antonyho Blinkena.

Formální souhlas Washingtonu je nutný, protože USA mají na reexport této v Americe vyrobené zbraňové platformy zavedena omezení.

M270 je samohybný pásový raketomet zavedený v polovině 80. let 20. století, který vyrábí americký obranný gigant Lockheed Martin.

MLRS má účinný dostřel mezi 32 a 70 km a maximální dostřel až 300 km, pokud je vybaven armádním taktickým raketovým systémem MGM-140 (ATACMS), což je munice, kterou USA dosud odmítaly poslat na Ukrajinu z obavy, že by tím vyprovokovaly Rusko.

HIMARS je lehčí, modernizovaná verze systému M270 vyvinutá v roce 2010, která nese šest raket oproti 12 raketám druhého systému a je přepravována na palubě lehkých nákladních vozidel. USA používaly systém M270 během svých agresivních válek v Iráku a Afghánistánu, zatímco systém HIMARS byl nasazen v Iráku a Sýrii, údajně k „boji proti Daeši“ (ISIS) a syrské vládě v roce 2010.

HIMARS provozuje americká armáda, Národní garda a námořní pěchota a armády Rumunska, Jordánska, SAE a Singapuru. Dělostřelectvo je přepravitelné menšími transportními letadly C-130. Starší stroje M270 provozuje řada zemí NATO, dále Japonsko a Jižní Korea, Izrael, Bahrajn, Saúdská Arábie, Katar a Egypt.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se obořil na Kyjev kvůli jeho požadavku, aby NATO poslalo na Ukrajinu raketové dělostřelecké systémy dlouhého doletu, a označil tuto výzvu za „přímou provokaci“ a varoval, že tento krok může vést k eskalaci konfliktu.

„Taková rizika samozřejmě existují. To, co kyjevský režim požaduje – jednoznačně a pansky – od svých západních patronů. Za prvé to překračuje všechny meze slušnosti a diplomatické komunikace. A za druhé je to přímá provokace, která má Západ zatáhnout do nepřátelských akcí,“ uvedl Lavrov během středeční návštěvy Saúdské Arábie.

Britský premiér Boris Johnson minulý týden oznámil, že Ukrajina naléhavě potřebuje dělostřelectvo MLRS, aby zastavila vojenský postup Vladimira Putina.

Koncem dubna ruská armáda varovala Londýn, že se jí dostane „přiměřené odpovědi“, pokud Ukrajina použije britské zbraně k útoku na cíle uvnitř Ruska poté, co ministr ozbrojených sil James Heappey prohlásil, že Velká Británie bude takové údery považovat za férovou hru.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Frank
Host
Frank
24 dní před

Asi nastal čas, aby ta anglosaská pakáž byla spláchnutá do moře.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x