EU vyvíjí „obrovský tlak“ na Maďarsko, aby se podílelo na financování vojenské pomoci Ukrajině ze strany EU

Péter Szijjártó

Maďarská vláda bude i nadále odmítat financování dodávek zbraní na Ukrajinu z prostředků EU, dokud se protikorupční agentura nezaručí, že Maďarské společnosti, včetně společnosti OTP, již nikdy nezařadí na seznam mezinárodních sponzorů války na základě vykonstruovaných obvinění, uvedl v Bruselu ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó.

Podle prohlášení ministerstva zahraničních věcí a obchodu ministr na tiskové konferenci během přestávky zasedání Rady EU pro zahraniční věci uvedl, že „na Maďarsko byl vyvíjen obrovský tlak, aby se podílelo na vyplacení dalších 500 milionů eur z Evropského mírového fondu na dodávky zbraní na Ukrajinu.“

Szijjártó upozornil, že tato částka ve skutečnosti nepůjde na podporu Ukrajiny, ale spíše na úhradu části dobrovolné vojenské pomoci ostatních členských států EU.

„Někteří lidé to označili za nedůstojné, někteří za skandál, někteří se proti tomu ozvali, ale faktem je, že jsem zde požádal své kolegy z EU, aby nezaváděli veřejné mínění,“ řekl.

„Protože to není pomoc Ukrajině. Těch 500 milionů eur znamená, že ty členské státy Evropské unie, které se samy suverénně rozhodly dodat zbraně na Ukrajinu, dostanou zpět část ceny zbraní, které tam poslaly.“ Zdůraznil, že nikdo nikomu nebrání v podpoře Ukrajiny, jde jen o to, aby dotyčné státy nedostaly zpět část ceny zbraní, které se rozhodly poslat.

Ukrajina stále není připravena na členství v EU
Szijjártó se dotkl také otázky Ukrajinské kandidatury na členství v EU a uvedl, že země je stále velmi daleko od splnění podmínek a od toho, aby se vůbec dalo mluvit o pokroku.

Zdůraznil, že nejenže nedošlo k žádnému pokroku v oblasti práv národnostních menšin, což EU rovněž považuje za důležité, ale situace se dále zhoršila.

„Nedávno jsme se dozvěděli, že Ukrajinské ministerstvo školství rozeslalo školám oběžník s pokynem používat státní jazyk, Ukrajinštinu, nejen ve vyučovacích hodinách, ale i o přestávkách a při jakémkoli kontaktu učitelů se studenty,“ uvedl.

„Takže místo toho, aby se Ukrajinci přiblížili ke splnění podmínek, které očekává Evropská unie, (…) se od nich vzdalují, situace je ještě horší. My Maďaři to vidíme a zažíváme na vlastní oči,“ dodal.

Ministr proto uvedl, že vláda nebude považovat jakýkoli pokrok v případě Ukrajiny za oprávněný, a také zopakoval, že je třeba, aby se Brusel zaměřil na nastolení míru mimo Evropskou unii namísto importu války.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x