Ukrajinský ministr zahraničí zuří poté, co Macron řekl, že Rusko nesmí být poníženo

Dmytro Kuleba

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyvolal kaskádu rozhořčení na sociálních sítích poté, co prohlásil, že je nezbytné, aby Rusko nebylo poníženo, aby se po zastavení bojů na Ukrajině našlo diplomatické řešení, a dodal, že věří, že Paříž bude hrát roli prostředníka při ukončení konfliktu.

Dmytro Kuleba

Ačkoli se Macron od únorové invaze Moskvy na Ukrajinu snaží udržovat dialog s Vladimirem Putinem, jeho postoj byl opakovaně kritizován některými ostře protirusky naladěnými východoevropskými a pobaltskými státy, neboť jej považují za podkopávání snah o nátlak na Putina k jednacímu stolu.

„Nesmíme Rusko ponižovat, abychom v den, kdy boje ustanou, mohli diplomatickou cestou vybudovat únikovou rampu,“ řekl Macron v rozhovoru pro regionální noviny, který byl zveřejněn v sobotu. „Jsem přesvědčen, že úlohou Francie je být zprostředkující mocností.“

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, který tráví většinu času na twitteru, Macronovy výroky předvídatelně odsoudil a v sobotu na twitteru odpověděl, že „výzvy k tomu, aby se zabránilo pokoření Ruska, mohou ponížit pouze Francii a každou další zemi, která by po tom volala. Protože je to Rusko, které ponižuje samo sebe. Raději se všichni soustřeďme na to, jak Rusko postavit na jeho místo. To přinese mír a zachrání životy.“

To vše přichází v době, kdy západní média v posledních třech měsících odhodila velkou část propagandistické fasády a přiznala, že válka na Ukrajině byla pro Ukrajinu vlastně katastrofou.

Zatímco někteří jen tweetují, Macron od invaze opakovaně hovořil s Putinem v rámci snah o dosažení příměří a zahájení důvěryhodného jednání mezi Kyjevem a Moskvou. „Myslím si, a řekl jsem mu to, že dělá historickou a zásadní chybu pro svůj lid, pro sebe i pro historii,“ řekl Macron.

Francie podporuje Ukrajinu vojensky i finančně, ale Macron dosud nebyl v Kyjevě, aby jí nabídl symbolickou politickou podporu jako ostatní lídři EU, což si Ukrajina přála. Macron uvedl, že nevyloučil, že tam pojede. Paříž posílá útočné zbraně včetně houfnic Caesar převzatých ze zásob francouzské armády.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x