Rusko zaútočilo na sklad tanků dodávaných Západem v Kyjevě

válka na Ukrajine

Putin v neděli prohlásil, že nové zapojení západních raketových systémů dlouhého doletu do obrany Ukrajiny povede Moskvu k zasažení „objektů, které jsme ještě nezasáhli.“

válka na Ukrajine

Ve chvíli, kdy Kreml varoval, že by mohl zaútočit na města na Západě a rozšířit válku mimo Ukrajinu, pokud rakety dodávané USA zaútočí na ruské území, bylo v neděli poprvé za poslední měsíc zasaženo raketami ukrajinské hlavní město Kyjev.

V prohlášení ruské armády se uvádí, že se zaměřila na sklad zbraní, v němž se nacházejí zbraně dodané ze zahraničí, salvou pěti raket. Ve stejný den prezident Vladimir Putin přislíbil „tvrdší úder“, pokud Washington předá ukrajinské vládě rakety dlouhého doletu. „Zasáhneme ty cíle, které jsme dosud nezasahovali,“ řekl v rozhovoru pro státní televizi.

Podle Fox News „záběry ukazují několik velkých explozí v Kyjevě, ale není jasné, co bylo zasaženo. Ruské ministerstvo obrany vydalo v neděli ráno prohlášení, v němž tvrdí, že úder zasáhl bývalou opravnu automobilů, která se používá k umístění tanků T-72 a dalších obrněných vozidel dodaných ukrajinskými spojenci,“ uvedla agentura NEXTA.

Největší událostí po schválení další vojenské pomoci Ukrajině ve výši 700 milionů dolarů Bílým domem byl oznámený transfer mobilních dělostřeleckých raketových systémů (HIMARS). Očekává se, že výcvik ukrajinského personálu pro obsluhu těchto raketových systémů delšího dosahu potrvá nejméně tři týdny.

Bidenova administrativa uvedla, že ačkoli byly schváleny rakety delšího doletu, převáděné typy systémů stále nemají takový dolet, aby mohly zasáhnout ruské území, což Kreml dříve označil za „racionální“ rozhodnutí.

Putin proto o víkendu vydal následující prohlášení:

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli prohlásil, že nové zapojení západních raketových systémů dlouhého doletu do obrany Ukrajiny povede Moskvu k zasažení „objektů, které jsme ještě nezasáhli.“

Ojedinělý útok na Kyjev se zdá být vzkazem a varováním před dodávkami dalších systémů, nebo zejména systémů delšího doletu. Rusko v posledních týdnech stupňuje své útoky na údajné dodávky zbraní, včetně útoků proti ukrajinské železniční infrastruktuře.

Agentura AP v neděli napsala, že „ruské síly v neděli brzy ráno zasáhly železniční zařízení a další infrastrukturu v Kyjevě, kde předtím panoval několik týdnů strašidelný klid.“ A dále: „Provozovatel ukrajinských jaderných elektráren, společnost Energoatom, uvedl, že jedna řízená střela na cestě k hlavnímu městu zasáhla jadernou elektrárnu Pivdennoukrainsk, vzdálenou asi 350 kilometrů na jih – s poukazem na nebezpečí, které by takový blízký zásah znamenal.“

Putin v neděli v komentáři pro televizní kanál Rossija-1 dále obvinil Západ, že se snaží prodloužit konflikt zvýšenými dodávkami zbraní: „Podle mého názoru všechen ten povyk kolem dodatečných dodávek výzbroje obecně sleduje jediný cíl, a to co nejdelší protahování ozbrojeného konfliktu,“ řekl. Dále naznačil, že nové raketové systémy pro Kyjev jsou důsledkem značných ukrajinských ztrát:

„Podle toho, co dnes slyšíme a čemu rozumíme, se jedná o rakety, které létají do vzdálenosti 45-70 km v závislosti na typu rakety. Totéž platí o raketových systémech Grad, Uragan a Smerč, o kterých jsem mluvil. Mají také dolet 40-70 km a na tom není nic nového,“ vysvětlila hlava státu.

„Proto tyto dodávky ze strany Spojených států a některých dalších zemí mohou souviset pouze se záměrem pomoci Kyjevu nahradit ztráty jeho bojové techniky,“ řekl Putin.

K posledním úderům na Kyjev se ukrajinská vláda zatím nevyjádřila, zda byly při útoku zničeny tanky, jak tvrdí Moskva. Na základě Putinových slov je však pravděpodobné, že podobných útoků bude přibývat.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x