The Times: Pentagon dal zelenou ukrajinským úderům na Rusko

Pentagon

Britský deník The Times píše, že Pentagon nejenže nepřímo povolil Ukrajině bezpilotní útok na ruskou půdu, ale také se zvyšuje pravděpodobnost, že USA poskytnou Kyjevu zbraně dlouhého doletu.

Pentagon

Pentagon dal, i když nepřímo, souhlas s ukrajinskými dálkovými útoky na cíle uvnitř Ruska. To představuje významný vývoj pro další agresi, neboť válka na Ukrajině začala koncem února za nadměrné vojenské podpory Kyjeva ze strany Washingtonu.

Přehodnocením politiky vůči válce na Ukrajině se v poslední době objevily nové posudky týkající se dodávek zbraní a vojenské konfrontace – zejména mezi Ruskem a NATO.

Díky novému posuzování jsou nyní USA ochotny dodávat Ukrajině zbraně delšího doletu.

„Stále používáme stejné eskalační kalkulace, ale strach z eskalace se od počátku změnil,“ řekl zdroj z americké obrany listu The Times. „Nyní je to jiné. Je to proto, že válečný kalkul se změnil v důsledku utrpení a brutality, kterým jsou Ukrajinci vystaveni ze strany Rusů.“

Washington se tímto odhalením prezentuje jako méně znepokojený tím, zda by údery na ruské území dramaticky eskalovaly válku. Podle deníku The Times se USA zřejmě obávaly, že by Rusko mohlo provést odvetný úder taktickými jadernými zbraněmi.

Při útocích v Rusku byly použity drony, Kyjev se k odpovědnosti nepřihlásil
USA však nechtějí zveřejnit, že daly Ukrajině „svolení“ k útokům na ruské území. „Nepodpořili jsme ani neumožnili Ukrajincům, aby udeřili uvnitř Ruska,“ uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Zdroj z amerického ministerstva obrany uvedl: „Neříkáme Kyjevu: ‚Neútočte na Rusy [v Rusku nebo na Krymu]‘. Nemůžeme jim říkat, co mají dělat. Je na nich, jak své zbraně použijí. Ale když použijí zbraně, které jsme jim dodali, jediné, na čem trváme, je, aby ukrajinská armáda dodržovala mezinárodní válečné právo a Ženevské konvence.“

„Jsou to jediná omezení, ale k nim patří i to, že se nesmí útočit na ruské rodiny a nesmí se provádět atentáty. Pokud jde o nás, Ukrajina je v souladu s nimi.“

Kyjev na základě těchto zpráv přistupuje k agresivnějšímu a vytrvalejšímu útoku na ruské cíle uvnitř Ruska. Ukrajina se k použití zbraní dodaných USA k provádění úderů staví opatrně.

Tento týden byly nasazeny bezpilotní letouny TU-141 při třech náletech na vojenské základny asi 500 km do ruské hranice, kromě palivových nádrží 128 km za ukrajinskou hranicí. Tyto bezpilotní letouny mohou létat v malé výšce rychlostí 1000 km/h.

USA se k útokům odmítly alespoň veřejně vyjádřit, zatímco Ukrajina se k odpovědnosti odmítla přihlásit.

„Nic není vyloučeno ze hry,“ uvedl jeden z vysokých představitelů americké obrany ohledně toho, zda by USA dodaly Ukrajině rakety a stíhací bombardéry.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Don Cico
Host
Don Cico
1 rok před

Vrchni mlok dal Ukrosum zelenou k utokum na Rusko. Ty Himarsy co ostreluji civilisty ridi US a NATO oficiri na zaklade dat z US a NATO satelitu. Tim jsou USA a NATO ve valce. Bohuzel, Rogozin zdrzel rusky vyvoj satelitu a ted to Rusove maji. Rogozin tam neni a jeho naslednik to musi ted spravit. Az da Putin zelenou triazi, zadny mlok neprezije.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x