Surrealistický zvrat v ději: Ukrajinský prezident požaduje po USA důkazy o poplašných tvrzeních o ruské invazi

Ukrajinský prezident požaduje po USA důkazy o poplašných tvrzeních o ruské invazi

Další neděle a Bidenův poradce pro národní bezpečnost opět obchází velké televizní zpravodajské pořady a varuje, že ruská invaze vtrhne na Ukrajinu „každým dnem“ – v tuto chvíli je to známý refrén, který slyšíme už několik týdnů…

Ukrajinský prezident požaduje po USA důkazy o poplašných tvrzeních o ruské invazi

„Nemůžeme dokonale předpovědět den, ale nyní již nějakou dobu říkáme, že jsme v obraze a invaze by mohla začít, velká vojenská akce by mohla začít ze strany Ruska na Ukrajině každým dnem – to zahrnuje i tento nadcházející týden, před koncem olympijských her,“ řekl Jake Sullivan Jakeu Tapperovi ze CNN.

Poslední kolo udýchaných proklamací Bílého domu a předpovědí „Rusové přicházejí!“ začalo v pátek odpoledne, kdy administrativa sdělila novinářům, že Putin se rozhodl zahájit velkou vojenskou ofenzívu.

Několik zemí nyní následovalo příkladu Washingtonu a stáhlo z Ukrajiny zaměstnance velvyslanectví a diplomatických úřadů, aby se dostali „mimo nebezpečí“ – naposledy to byla o víkendu Austrálie. Takto vypadá poplašná zpráva a panika vycházející z Bílého domu

Premiér Scott Morrison nařídil evakuaci australského velvyslanectví v Kyjevě a varoval, že situace na Ukrajině dosáhla nebezpečné fáze.

Australská ministryně zahraničních věcí Marise Payneová uvedla, že vláda nařídila odchod zaměstnanců velvyslanectví do dočasného úřadu ve Lvově, přičemž na hranicích se hromadí ruské jednotky.

„Situace se zhoršuje a dostává se do velmi nebezpečné fáze,“ řekl v neděli Morrison.

Jedná se o poslední z rostoucího seznamu zemí, které stahují personál velvyslanectví, včetně Izraele, Spojeného království, Nizozemska, Lotyšska, Japonska a Jižní Koreje.

Ale veledůležitá a ústřední otázka, která není položena, opět zní: Jaký je pohled z Kyjeva? Jaká je reakce ukrajinské vlády na nejnovější prohlášení Bílého domu ke krizi? A co samotný ukrajinský prezident?

Kyjev není příliš spokojen a požaduje důkazy od amerických zpravodajských služeb, které by podpořily nová hrozivá obvinění, že se Rusko chystá vstoupit do země:

„Informací o plnohodnotné válce s Ruskem bylo příliš mnoho – dokonce byly oznámeny konkrétní termíny. Chápeme, že existují rizika. Pokud máte nějaké další informace ohledně stoprocentně zaručené invaze Ruska na Ukrajinu 16. února, sdělte nám je,“ řekl v sobotu novinářům Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajinští představitelé se přirozeně snaží uklidnit paniku, kterou vyvolala prohlášení Washingtonu a ozvěna západních médií…

Zelenskij řekl, že v současné době nevěří v nebezpečí plnohodnotné války. „Musím mluvit k veřejnosti s reálnými informacemi, které mám k dispozici. Informace dostáváme z mnoha zdrojů. Máme také zpravodajskou službu. Nemyslím si, že je horší než zpravodajské služby jiných zemí,“ poznamenal.

A čerstvá reportáž televize NBC News z ulic Kyjeva naznačuje, že i mnozí obyčejní ukrajinští občané tento podvod prokoukli:

Nyní, když Západ varuje, že nový útok je „jasně možný“ již příští týden, mnozí v Kyjevě o tom nejsou přesvědčeni.

„Nevěřím, že se Rusko chystá napadnout Kyjev. Situace je vyostřená z obou stran,“ řekl 55letý Oleksandr Bovtach televizi NBC News. „Západ a Putin si navzájem hrají na nervy.“

Ačkoli se někteří obávají invaze, jen málokdo se na tuto možnost připravuje.

A zejména řada dlouholetých pozorovatelů Ruska a mainstreamových novinářů žijících v regionu začíná mít vážné pochybnosti…

Jak v sobotu poznamenal jeden zahraničněpolitický analytik, situace paradoxně zůstává taková, že „všichni předpovídají válku mezi Ruskem a Ukrajinou, kromě Ruska a Ukrajiny“.

Očekává se, že Biden a Zelenskyj spolu v neděli uskuteční telefonický rozhovor, v němž ukrajinský vůdce pravděpodobně požádá Bidena o pevné důkazy podporující nejnovější poplašná tvrzení Bílého domu. Pravděpodobně půjde o opakování jejich posledního telefonátu: Biden a Zelenskij spolu naposledy hovořili minulý měsíc a „nedopadlo to dobře“, řekl tehdy CNN vysoce postavený ukrajinský představitel, a to kvůli neshodám ohledně „míry rizika“ ruského útoku.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x