Studie zjistila, že většina pacientů s dlouhým Covidem byla očkována

COVID-19

Nedávná studie zjistila, že většina pacientů, kteří trpěli dlouhým Covidem v době, kdy byly vakcíny a antivirová léčba široce dostupné, byla očkována.

V observační studii publikované v časopise Journal of Clinical Medicine vědci vyzpovídali 390 osob v Thajsku, které se nakazily COVID-19 během „páté vlny pandemie COVID-19“, kdy převládala varianta omicron. Pacienti byli telefonicky sledováni od tří měsíců po stanovení diagnózy po dobu jednoho roku, aby byl monitorován jejich fyzický stav, duševní zdraví, poruchy spánku a kvalita života.

Z 390 osob s COVID-19 bylo 377 (97 %) očkováno, 383 (98 %) podstoupilo antivirovou léčbu a u 330 (78 %) se rozvinul dlouhý COVID syndrom. Nejčastěji hlášenými příznaky byly únava a kašel. Mezi další hlášené příznaky patřily deprese, úzkost a špatná kvalita spánku. Studie zjistila, že u pacientů mladších 60 let s kašlem jako počátečním příznakem byla vyšší pravděpodobnost rozvoje onemocnění. V podskupině pacientů s dlouhým Covidem výzkumníci zjistili nápadnou souvislost u žen s bolestmi hlavy, závratěmi a mozkovou mlhou.

„Navzdory širokému rozšíření vakcín a antivirové terapie zůstává prevalence dlouhého Covidu vysoká,“ napsali autoři článku.

Ačkoli se definice dlouhého Covidu liší, Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) obecně definuje dlouhý COVID jako „příznaky, symptomy a stavy, které pokračují po akutní infekci COVID-19“ a mohou trvat „týdny, měsíce nebo roky.“ Termín „dlouhý COVID“ zahrnuje také postakutní následky infekce SARS-CoV-2, dlouhodobý COVID a postakutní COVID-19.

Podle Světové zdravotnické organizace se sice většina lidí s COVID-19 uzdraví a vrátí se k normálnímu zdravotnímu stavu, ale u některých pacientů, včetně těch s lehkým průběhem onemocnění, přetrvávají příznaky ještě týdny nebo měsíce po zotavení z akutního onemocnění.

Téměř 7 % dospělých Američanů dotazovaných CDC v roce 2022 uvedlo, že se setkalo s dlouhým Covidem. Přestože Americké regulační orgány tvrdí, že očkování proti COVID-19 může snížit riziko vzniku dlouhého Covidu, současná práce nezjistila významnou souvislost mezi přítomností komorbidit nebo závažností infekce a vznikem příznaků dlouhého Covidu.

Studie spojují dlouhý Covid s očkováním
Únorová zpráva zveřejněná CDC zjistila, že více než 8 % účastníků v sedmi státech USA uvedlo, že se u nich vyskytly příznaky dlouhého Covidu. V Západní Virginii uvedlo téměř 11 % účastníků průzkumu příznaky dlouhého Covidu. Agentura však nezveřejnila, zda byli respondenti průzkumu očkováni.

Některé výzkumy naznačují, že dlouhý Covid může být způsoben přehnanou imunitní reakcí na spike protein SARS-CoV-2, který vakcíny proti COVID-19 používají k vytvoření protilátek, a že očkování způsobuje u některých lidí vytvoření druhého kola protilátek, které jsou zaměřeny proti prvnímu.

Ve studii publikované v časopise Journal of Medical Virology v únoru 2023 vědci analyzovali hladiny spike proteinu a virové RNA u pacientů hospitalizovaných kvůli COVID-19 s dlouhým Covidem a bez něj. Zjistili, že spike protein a virová RNA byly častěji přítomny u pacientů s dlouhým Covidem.

Ve studii publikované v srpnu 2023 v časopise International Journal of Infectious Diseases vědci zjistili, že riziko dlouhého Covidu bylo nižší u osob, které prodělaly předchozí infekci SARS-CoV-2, a riziko onemocnění dlouhým Covidem se nelišilo podle stavu očkování. Vědci zjistili, že neočkované osoby nakažené omikronem měly nejnižší riziko dlouhého Covidu.

Ve studii z roku 2023 v časopise European Review for Medical and Pharmacological Sciences vědci zkoumali sérum 81 jedinců s dlouhým Covidem. U jednoho pacienta nalezli virový spike protein po odeznění infekce, přestože měl negativní test na COVID-19, a u dvou pacientů vakcinační spike protein dva měsíce po očkování.

Ve studii publikované v prosinci 2022 v PLoS One vědci zjistili, že pacienti měli větší pravděpodobnost dlouhého Covidu, pokud měli již existující zdravotní potíže, větší počet příznaků během akutní fáze onemocnění COVID-19, pokud byla jejich infekce závažnější nebo vedla k hospitalizaci, nebo pokud obdrželi dvě dávky vakcíny proti COVID-19.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x