Sergej Lavrov: Rusko nedovolí Západu vyhodit do povětří další plynovody

Sergej Lavrov

Během mezinárodního fóra Raisina Dialogue v Dillí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že „Rusko nedovolí, aby západní země vyhodily do povětří další plynovody.“

Sergej Lavrov

Přijel, aby se zúčastnil ministerské rady zemí G20 a vedl dvoustranná jednání s indickým ministrem zahraničí Subrahmanyamem Jaishankarem.

Během svého projevu na fóru Raisina Dialogue v Dillí Lavrov odhalil plány Moskvy spoléhat se na Čínu a Indii a označil je za spolehlivé partnery pro svou energetickou politiku.

„Válka, kterou se snažíme ukončit a která byla proti nám zahájena pomocí ukrajinského lidu, samozřejmě ovlivnila ruskou politiku, včetně energetické politiky. Stručně řečeno, změnilo se to, že už se nebudeme spoléhat na žádné partnery na Západě,“ řekl Lavrov.

K tomu, jak válka na Ukrajině ovlivnila ruskou energetickou politiku, ruský ministr zahraničí řekl: „Ruská energetická politika se bude napříště orientovat na spolehlivé partnery, na ty, kterým lze důvěřovat. Mezi ně samozřejmě patří Indie a Čína.“

Ministr zahraničí již dříve vyjádřil „šok“ Ruska nad tím, že nebyli potrestáni ti, kteří stáli za útokem na plynovod Nord Stream, zopakoval, že Moskva trvá na „spravedlivém a rychlém vyšetřování“, a zároveň slíbil, že Rusko nedopustí, aby bylo vyšetřování plynovodu Nord Stream „zameteno pod koberec.“

„Vzpomínáte si, jak Západ reagoval na vyšetřování Nord Streamu, které zveřejnil Seymour Hersh – jeho nervózní reakce. Začali tvrdit, že je to nesmysl a že se o tom ani nebudou bavit. Myslím, že tím je vše jasné. Ale my uděláme vše pro to, aby se toto vyšetřování uskutečnilo,“ řekl ruský nejvyšší diplomat Sputniku během tiskové konference po zasedání ministrů zahraničí G20 v indickém Novém Dillí 2. března.

Minulý měsíc ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzja prohlásil, že západní země v Radě bezpečnosti OSN (RB OSN) neprojevují ochotu spolupracovat s Ruskem na nestranném vyšetřování výbuchů, jejichž terčem byl plynovod Nord Stream.

„Ze strany našich partnerů nevidíme ochotu spolupracovat,“ řekl Nebenzja v úterý během zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Rusko předložilo OSN návrh rezoluce požadující vyšetření výbuchů, které byly v září 2022 namířeny proti plynovodům Nord Stream, a to ve světle nové zprávy, kterou předložil držitel Pulitzerovy ceny, americký novinář Seymour Hersh, a která se týká klíčové role Washingtonu při tomto útoku.

Nebenzja se vyjádřil v návaznosti na brífink k této záležitosti, který nabídl ředitel Centra pro udržitelný rozvoj na Kolumbijské univerzitě Jeffrey Sachs, který již dříve uvedl, že za sabotáží plynovodů Nord Stream 1 a 2 mohou stát USA.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x