Jaká ironie, kdyby „volný trh“ USA byl překonán ještě volnější měnou vytvořenou takovými zeměmi, jako je Rusko, Čína a Írán.
Peníze nejprve vznikly dobrovolnou směnou zboží, například zlata a stříbra, aby se odstranila neefektivnost směnného obchodu.
Jak vysvětlil zakladatel rakouské ekonomické školy Carl Menger:
„Peníze nejsou vynálezem státu. Nejsou výsledkem legislativního aktu. K jejich existenci není nutná ani sankce politické moci. Určité zboží se stalo penězi zcela přirozeně, jako výsledek ekonomických vztahů, které byly nezávislé na státní moci.“
Vlády však rychle zjistily, že převzetím kontroly nad penězi mohou získat obrovské bohatství a moc. Ludwig von Mises ve svém opus magnum Human Action podrobně popsal, jak tato kontrola poškodila lidský pokrok, a poznamenal: „Po dvě stě let vlády zasahovaly do volby peněžního prostředku trhem. Ani ti nejfanatičtější etatisté se neodvažují tvrdit, že se toto zasahování ukázalo jako prospěšné.“
Murray N. Rothbard to dále rozvedl v knize Co vláda udělala s našimi penězi?:
„Vládní zásahy do peněz nejenže přinesly do světa nevýslovnou tyranii, ale také chaos, nikoliv řád. Roztříštily mírumilovný, produktivní světový trh a roztříštily ho na tisíc kousků, přičemž obchod a investice jsou omezovány a brzděny nesčetnými omezeními, kontrolami, umělými kurzy, rozpadem měn atd. Díky tomu, že se svět mírumilovných styků změnil v džungli válčících měnových bloků, přispěl k válkám. Stručně řečeno, zjišťujeme, že nátlak v penězích stejně jako v jiných záležitostech nepřináší řád, ale konflikty a chaos.“
Tento chaos vidíme každý den, kdy ekonomika skáče od inflace k deflaci a od konjunktury ke krachu. Jak jsme se dostali do tohoto bodu a může se to do budoucna změnit?
Přechod od zlata k fiat měnám
Před druhou světovou válkou byla britská libra světovou „rezervní měnou.“ Po válce však měly Spojené státy nejsilnější ekonomiku a největší množství zlatých rezerv na světě.
Na Brettonwoodské konferenci v roce 1944 byl americký dolar navázán na zlato za 35 dolarů za unci a všechny ostatní měny byly navázány na americký dolar pevným směnným kurzem. Tím se dolar stal „světovou rezervní měnou“, což znamená, že byl jedinou měnou přijímanou na celém světě pro vypořádání mezinárodních obchodních účtů.
V šedesátých a na počátku sedmdesátých let 20. století podnítilo nekontrolované utrácení americké vlády zahraniční vlády k úprku od amerických zlatých rezerv. V reakci na to prezident Richard Nixon v roce 1971 ukončil veškeré vazby mezi americkým dolarem a zlatem. Od té doby neexistuje na světě žádná měna krytá komoditou. To vedlo k vyšší inflaci a nižší životní úrovni, než by tomu bylo v opačném případě.
Po arabském ropném embargu v roce 1973 souhlasila vláda USA s poskytnutím vojenské podpory Saúdské Arábii výměnou za to, že Saúdská Arábie bude prodávat ropu pouze v amerických dolarech. Tato „petrodolarová“ dohoda pomohla upevnit postavení dolaru jako světové rezervní měny na posledních padesát let.
Co nyní může konkurovat americkému dolaru?
Vzestup zemí BRICS
„BRICS“ je zkratka pro pět největších rozvíjejících se zemí: Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. Země BRICS tvoří přibližně 42 % světové populace a 32 % světového hrubého domácího produktu (HDP). Naproti tomu USA mají pouze 4 % světové populace a 16 % světového HDP.
Kromě toho se hovoří o tom, že se k alianci BRICS v budoucnu připojí několik zemí, včetně Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Egypta, Turecka, Thajska a Indonésie.
Země BRICS jsou již unavené z vazalství na americký dolar a americkou měnovou politiku. To platí zejména v posledních letech, kdy došlo k:
a) 40procentnímu nárůstu peněžní zásoby USA, který vedl k nejvyšší inflaci za posledních čtyřicet let;
b) nárůstu dluhu federální vlády USA v poměru k HDP na 120 %, což je dvojnásobek úrovně před patnácti lety a trojnásobek úrovně před čtyřiceti lety a navíc k více než 200 bilionům dolarů v podobě nefinancovaných závazků v oblasti sociálního zabezpečení, zdravotního pojištění a dalších závazků;
c) agresivní zahraniční politice USA, včetně sankcí souvisejících s rusko-ukrajinskou válkou.
BRICS přijímá opatření
Vzhledem k rusko-ukrajinské válce a pokračujícímu hospodářskému růstu Číny urychlují země BRICS plány na převzetí moci od USA.
Dosud BRICS zahájily iniciativy, jako je Nová rozvojová banka pro poskytování úvěrů na infrastrukturu, Dohoda o podmíněných rezervách na ochranu před devizovými tlaky a platební systém BRICS jako alternativa ke Společnosti pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT).
Pracují také na vytvoření rezervního aktiva BRICS založeného na koši měn zemí BRICS, které by konkurovalo zvláštním právům čerpání Mezinárodního měnového fondu (MMF). SDR jsou založena na koši amerického dolaru, eura, britské libry, japonského jenu a čínského jüanu. SDR nejsou oficiálně měnou, ale mohou být vytvořeny ze vzduchu a prodány za národní měny, pokud MMF nařídí zemím, aby SDR nakoupily.
Centrální banky po celém světě již začínají diverzifikovat své měny od amerického dolaru k čínskému jüanu a dalším měnám.
Poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, USA zakázaly Rusku vstup do dolarového systému. Rusko je však největším dodavatelem ropy do Číny, takže Rusko a Čína začaly obchodovat v čínských jüanech, nikoli v amerických dolarech.
Také Indie v poslední době platí za většinu své ruské ropy v jiných měnách než v americkém dolaru. Nedávno se Brazílie a Čína dohodly, že veškerý budoucí obchod budou provádět ve svých vlastních měnách. Francouzská ropná společnost TotalEnergies nedávno dokončila svůj první nákup zkapalněného zemního plynu z Číny za čínské jüany.
V důsledku těchto a dalších snah klesl podíl světových měnových rezerv v amerických dolarech ze 73 % v roce 2001 na současných 58 %.
Nebude snadné sesadit americký dolar z trůnu
Je nepravděpodobné, že by země BRICS vážně ohrozily královský dolar, pokud je jejich jediným nástrojem jen další fiat měna, kterou mohou vytvořit ze vzduchu.
USA mají největší a nejbezpečnější trh se státními dluhopisy, nemají žádné kapitálové kontroly a mají pověst země, která prosazuje vládu práva. Naproti tomu země BRICS jsou sotva známé tím, že by dodržovaly zákony nebo měly silné měny.
A co je možná ještě důležitější, neamerické subjekty mají dluhy denominované v amerických dolarech v hodnotě 12 bilionů dolarů, které musí splácet dolary, takže vzdát se dolaru by bylo nesmírně obtížné a nákladné.
Nevytvoří-li BRICS měnu krytou tvrdými komoditami
Jejich soupeření s dolarem by samozřejmě nakonec skončilo neúspěchem, stejně jako v případě Bretton Woods, pokud by země BRICS pokračovaly ve vytváření peněz ze vzduchu, aby mohly financovat své válečné operace a výdaje na sociální zabezpečení. Země BRICS budou mít mnohem větší šanci, pokud vytvoří tvrdou měnu krytou zlatem nebo jinými komoditami, jako je ropa.
Země BRICS mají dohromady 5 352 tun zlatých rezerv, což z nich činí druhého největšího vlastníka zlatých rezerv po USA, které mají 8 133 tun. Čína své zlaté rezervy za posledních dvacet let zečtyřnásobila.
Země BRICS moudře zkoumají měny kryté zlatem. Například Rusko v březnu 2022 oznámilo, že naváže rubl na zlato v ceně pět tisíc rublů za gram a bude požadovat platby za svůj vývoz v rublech. Nedávno bylo také oznámeno, že Rusko a Írán pracují na nové kryptoměně „stablecoin“ podporované zlatem, která by měla konkurovat dolaru.
Jaká ironie, kdyby „volnotržní“ USA byly překonány ještě volnotržnější měnou vytvořenou takovými zeměmi, jako je Rusko, Čína a Írán.
Hospodářský a politický dopad na USA
Pokud budou země BRICS úspěšné a USA nezmění svou politiku tak, aby se zaměřily na posílení dolaru, snížení výdajů a mír namísto války, je možné, že dolar pomalu ztratí svůj status „rezervní měny.“ To by poškodilo životní úroveň v USA a vedlo by ke snížení moci americké vlády, podobně jako tomu bylo v případě oslabení Velké Británie po druhé světové válce. Všechna impéria v dějinách zkrachovala a USA pravděpodobně nebudou výjimkou – pokud země BRICS dokážou vytvořit úspěšnou tvrdou měnu, která dokáže konkurovat dolaru.
Závěr
Pokud se země BRICS nevzdají možnosti vytvářet peníze ze vzduchu a nevytvoří měnu, která by byla stoprocentně kryta zlatem nebo jinými komoditami, bude mít každá nová měna pravděpodobně stejné problémy jako dolar a další fiat měny.
Nakonec, dokud se peníze nevrátí na volný trh, aby s nimi vlády nemohly manipulovat, budeme i nadále zažívat ekonomické problémy, které lidstvo sužují od doby, kdy se vlády začaly vměšovat do našich peněz.
Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.
Domněnka, že USA má 8 133 tun zlatých rezerv, je naprosto nepodložená.
Nie možno, ale na 100%!!! Mena ktorá je krytá zlatom a drahými kovmi bude pre všetkých atraktívnejšia, ako mena založená na dobrom slove, ktorá nie je ničím krytá. US$ stratil svoju hodnotu už veľmi dávno. A to ešte v roku pána 1971 za vlády Nixona!!! Vtedy vznikol takzvaný Petrodolár!!! Saudská Arábia sa dohodla z USA, že ropu bude predávať výlučne za US$. V roku pána 2000 sa táto dohoda skončila!!! A všetci viete čo nasledovalo. V roku pána 1999 bolo napadnuté Srbsko, nasledoval Irak, Líbya, Afganistan a Sýria. Všade USA vykradli zlaté hmotné rezervy!!! Následne kradli už iba ropu!!!