Saúdové podporují Asada a vysílají USA silný vzkaz

Bašár al-Asad

Vřelé pozdravy a objetí zpochybňují roli USA na Blízkém východě poté, co byla Sýrie přijata zpět do Ligy arabských států.

Bašár al-Asad

Saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán (MBS) se minulý týden dostal do centra pozornosti, když arabské vlády znovu přijaly Sýrii do Ligy arabských států, čímž podle agentury Reuters naznačily Washingtonu, kdo na Blízkém východě rozhoduje.

Jeho vřelé přivítání prezidenta Bašára al-Asada na arabském summitu překonalo odpor USA proti opětovnému vstupu Sýrie do Ligy a završilo obrat v princově postavení vyvolaný geopolitickou realitou.

Podle agentury Reuters MBS usiluje o to, aby Saúdská Arábie znovu získala vedoucí postavení v regionu a využila své pozice energetického giganta ve světě závislém na ropě, který je zpustošen válkou na Ukrajině.

MBS, který je skeptický vůči slibům USA ohledně saúdské bezpečnosti a znuděný jejich káravým tónem, místo toho posiluje vazby s dalšími globálními mocnostmi a k nelibosti Washingtonu mění své vztahy s jejich společnými protivníky.

Diplomacie promlouvá
Pozice MBS byla posílena v loňském roce, kdy západní ekonomiky požádaly Saúdskou Arábii o pomoc při krocení trhu s ropou, který byl destabilizován ukrajinským konfliktem. To mu umožnilo podniknout diplomatické úsilí, které zahrnovalo návštěvy na vrcholných schůzkách na vysoké úrovni.

Tato snaha byla posílena, když Washington prohlásil, že MBS je osvobozen od trestu za Chášukdžího vraždu, přestože ho s ní americké zpravodajské služby výslovně spojovaly.

Loňská červencová návštěva amerického prezidenta Joea Bidena podtrhla opětovné získání vlivu Rijádu: americký lídr se vrátil s prázdnýma rukama, zatímco princ obdržel veřejnou demonstraci závazku USA vůči saúdské bezpečnosti.

Čína mezitím letos zprostředkovala dohodu mezi Rijádem a Íránem, což signalizuje odklon Saúdské Arábie od závislosti na USA.

Sporný vztah
Podle jednoho z představitelů Perského zálivu nahradil nový, přímější transakční vztah s USA starý model „ropa za obranu“ kvůli tomu, že Rijád vnímal po arabských vzpourách v roce 2011 jako nejistější bezpečnostní krytí.

Vysoce postavený úředník ministerstva zahraničí uvedl, že jde o „důležitý vztah trvající osm desetiletí, který trvá po generace, napříč administrativami v naší zemi i napříč vůdci v Saúdské Arábii.“

„Pokud jde o náš vztah se Saúdskou Arábií, máme mnohostranné zájmy… Naše politika a angažovanost se budou snažit zajistit, aby náš vztah zůstal pevný a byl schopen čelit společným výzvám budoucnosti.“

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x