Ukrajina říká, že „letadla budou“ a naznačuje, že západní stíhačky pro Kyjev jsou hotovou věcí

stíhací letoun

Ukrajinský ministr obrany v neděli vyjádřil přesvědčení, že západní spojenci budou souhlasit s poslední žádostí země o zbraně – bojové letouny pro boj s ruskými silami, které do země vtrhly téměř před rokem.

stíhací letoun

Ministr obrany Oleksij Reznikov na tiskové konferenci v Kyjevě řekl, že Ukrajina již obdržela vše ze svého „seznamu přání Ježíškovi“, kromě letadel.

„Budou tam i letadla,“ předpověděl Reznikov. „Otázkou je, jaká přesně…. Vezměte v úvahu, že tato mise je již ukončena.“

Ukrajina zatím ve své snaze získat západní stíhačky získala podporu pobaltských zemí a Polska. Několik západních představitelů však vyjádřilo obavy, že poskytnutí bojových letounů by mohlo vyprovokovat Kreml a zatáhnout jejich země hlouběji do konfliktu, který si vyžádal desítky tisíc mrtvých a rozsáhlou zkázu.

Kyjev tvrdí, že tyto stíhačky jsou nezbytné pro narušení ruské vzdušné převahy a zajištění úspěchu ruské ofenzívy, která by podle Reznikova mohla začít kolem ročního výročí války, tedy 24. února.

„Do té doby nedorazí všechny západní zbraně, ale máme zdroje a rezervy, které nám pomohou stabilizovat a udržet ofenzívu,“ řekl Reznikov novinářům.

Od začátku války se západní lídři zdráhali vyhovět některým ukrajinským požadavkům, například na rakety delšího doletu a tanky, aby s nimi později souhlasili. Válečná letadla jsou posledním příkladem.

Ukrajina přemístila svá válečná letadla a ukryla prostředky protivzdušné obrany, čímž ztížila snahu Moskvy získat plnou kontrolu nad oblohou. Po počátečních ztrátách se ruské letectvo vyhýbá tomu, aby se pouštělo hluboko do ukrajinského vzdušného prostoru, a většinou se zaměřuje na blízkou podporu fronty.

Na Ukrajinu míří tanky německé výroby. Reznikov uvedl, že jeho vojáci zahájí výcvik na tancích Leopard v Evropě v pondělí, ještě před jejich dodáním na Ukrajinu. Dodávky tanků na Ukrajinu zatím oznámily Kanada, Polsko, Německo, Velká Británie a Spojené státy.

Kreml uvedl, že dodávky stále sofistikovanějších a dalších zbraní ze strany západních zemí konflikt pouze prodlouží, a označil NATO za přímého účastníka. Reznikov v neděli v komentáři k dodávkám západních zbraní a stavu ukrajinské armády zašel v rétorice ještě dál, když novinářům řekl: „Je to pro nás velmi důležité. Naprosto odvážně tvrdím, že jsme se de facto stali zemí NATO. Zůstala nám pouze část de iure.“

Ukrajina podala žádost o vstup do NATO, stejně jako další dva sousedé Ruska, Finsko a Švédsko.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x