Macron vyzývá Putina, aby se vrátil k jednacímu stolu o Ukrajině

Macron,Putin,Zelenskyj

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Moskvu, aby se vrátila k mírovým jednáním, a zároveň přislíbil další vojenskou podporu Kyjevu v souvislosti s pokračující eskalací rusko-ukrajinského konfliktu.

Macron,Putin,Zelenskyj

Ve středečním projevu pro televizní stanici France 2 Macron odsoudil rozsáhlý raketový útok, který Rusko zahájilo proti kritické infrastruktuře Ukrajiny v návaznosti na teroristický útok na krymský most. Raketové údery ukázaly, že konflikt vstoupil do „bezprecedentní fáze“, tvrdil Macron a prohlásil, že „poprvé byli po celé Ukrajině zabiti civilisté … a byla zničena elektrická a tepelná zařízení.“

„Dodáme … radary, systémy a rakety na ochranu před těmito útoky,“ řekl Macron a dodal, že Francie rovněž jedná o dodávce dalších šesti samohybných houfnic Caesar na Ukrajinu. Tyto dělostřelecké kusy byly původně vyrobeny pro Dánsko.

Francouzský vůdce připustil, že Paříž „nebyla schopna dodat tolik, kolik Ukrajinci žádají“, a vysvětlil, že země si musí ponechat některé zbraně, „aby ochránila sebe a východní křídlo“ bloku NATO pod vedením USA. „Dnes musí především Vladimir Putin zastavit tuto válku, respektovat územní celistvost Ukrajiny a vrátit se k jednacímu stolu,“ řekl Macron.

Macronova výzva k návratu k rozhovorům přichází navzdory opakovaným ujištěním Moskvy, že je připravena jednat a že to byla ukrajinská delegace, kdo ukončil mírové rozhovory v Istanbulu.

Když to Macron připomněl, prohlásil, že jednání „budou nutná“ v nějakém blíže neurčeném okamžiku v budoucnosti. „Proto jsem vždy odmítal maximalistické postoje,“ dodal.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Drak
Host
Drak
1 rok před

Kdyby raději držel hubu, tenhle úchyl. Raději, ať se podívá, kdo byl garantem Minských dohod a jakou roli v tom garantování sehrál on, šašek. Teď si hraje na mírotvůrce, ale když měl konat, tak nedělal nic.

Frank
Host
Frank
1 rok před

Micron je komediant stejně jako zelenina.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x