Bude rok 2023 rokem, kdy po celém světě vypuknou extrémně ničivé konflikty? Jistě již nyní žijeme v době „válek a zvěstí o válkách“ a napětí v řadě klíčových globálních ohnisek se právě nyní blíží bodu varu.

země

Pokud by v příštím roce náhle začalo několik dalších velkých konfliktů, mohli bychom být potenciálně svědky delšího období geopolitické nestability, které by se nepodobalo ničemu, čeho jsme kdy byli svědky. Války je snadné začít, ale mnohem těžší je je ukončit.

Pokud o tom pochybujete, stačí se podívat na dění na Ukrajině. Konec tohoto konfliktu je v nedohlednu a existuje několik dalších válek, které mohou vypuknout doslova kdykoli. Níže je uvedeno 5 globálních ohnisek, která by mohla absolutně explodovat během počátečních fází roku 2023…

#1 Srbsko
Jste připraveni na další válku na Balkáně? Etnické napětí vzrostlo na nejvyšší úroveň za více než dvacet let a srbský prezident právě svolal mimořádné zasedání své národní bezpečnostní rady…

Srbský prezident Aleksandar Vučić se sešel se svou národní bezpečnostní radou v době, kdy v Kosovu roste napětí mezi tamními úřady a etnickými Srby.

V sobotu byl na severu Kosova, kde Srbové tvoří většinu, hozen na policii EU omračující granát a místní policie si vyměnila palbu s neznámými skupinami.

Etničtí Srbové postavili silniční zátarasy poté, co byla kosovská policie nasazena do sporu o poznávací značky automobilů.

Někteří lidé v regionu se nyní domnívají, že válka je „nevyhnutelná“, a Kosovo již žádá NATO, aby zasáhlo…

Premiér Albin Kurti v neděli na tiskové konferenci v kosovském hlavním městě Prištině požádal kosovské síly (KFOR), mezinárodní mírové síly pod vedením NATO, aby zaručily „svobodu pohybu“, a obvinil „zločinecké gangy“ z blokování silnic.

Křehký mír se v Kosovu udržuje od vyhlášení nezávislosti na Srbsku v roce 2008 po válce z let 1998-99, v níž NATO zasáhlo na ochranu albánské většiny v Kosovu. Srbsko nezávislost Kosova neuznává.

#2 Sporná hranice mezi Čínou a Indií
V úterý jsme se dozvěděli, že na ostře sporné hranici mezi Čínou a Indií došlo k dalšímu násilnému střetu…

Indický ministr obrany v úterý uvedl, že minulý týden došlo ke střetu indických a čínských vojáků na sporné hranici, což je poslední násilný konflikt od června 2020, kdy byli vojáci obou zemí zabiti při smrtelné rvačce.

Rajnath Singh, který vystoupil před zákonodárci v parlamentu, uvedl, že páteční střet podél sektoru Tawang ve východním státě Arunáčalpradéš začal, když čínské jednotky „vnikly na indické území“ a „jednostranně se pokusily změnit status quo“ podél sporné hranice u Jang-c‘-ťiang.

Zdá se, že Číňané nemohou přestat provokovat Indii, a plnohodnotný konflikt mezi oběma zeměmi by se mohl velmi rychle vymknout kontrole.

Doufejme, že k tomu nedojde, protože Čína i Indie vlastní jaderné zbraně.

#3 Tchaj-wan
Již dlouho nás varují, že Čína nakonec Tchaj-wan napadne.

Napětí v regionu se bohužel stále stupňuje a v úterý Číňané vyslali do tchajwanské zóny protivzdušné obrany více bombardérů než kdykoli předtím…

Čína v úterý (13. prosince) vyslala do tchajwanské zóny protivzdušné obrany rekordních 18 bombardérů schopných nést jaderné zbraně, a to jen několik dní poté, co Peking zakázal další tchajwanský dovoz, což je poslední známka zhoršujících se vztahů.

Demokratický Tchaj-wan žije pod neustálou hrozbou invaze ze strany Číny, která považuje samosprávný ostrov za součást svého území, jehož se jednoho dne zmocní.

#4 Írán
Mezi Íránem a Izraelem dojde k válce.

Samozřejmě, že IDF již pravidelně zasahují Íránem podporované síly uvnitř Sýrie, ale měli bychom být vděční za to, že plnohodnotná válka, v níž by mezi oběma národy létaly rakety sem a tam, ještě nezačala.

Bohužel jsme tomu blíže než kdy jindy. Dokonce se objevují zprávy, že Izrael skutečně varuje, že může bombardovat letiště v Bejrútu, „pokud zjistí, že Írán pašuje zbraně v civilních letadlech“…

Podle zpráv izraelských médií Izrael varoval Libanon, že Izraelské obranné síly mohou bombardovat bejrútské letiště, pokud zjistí, že Írán pašuje zbraně v civilních letadlech určených pro teroristickou skupinu Hizballáh. O údajném pašování zbraní informoval londýnský arabskojazyčný list Asharq Al-Awsat, který citoval izraelské zdroje, podle nichž Izrael toto varování vydal.

Až konečně začne plnohodnotná válka mezi Íránem a Izraelem, nebude se žádná ze stran držet zpátky.

Smrt a zkáza, které taková válka způsobí, otřesou celým světem a světový obchod s ropou se ocitne ve stavu naprostého chaosu.

#5 Ukrajina
Spojené státy i Rusko pokračují v eskalaci děsivého konfliktu na Ukrajině.

Nyní, když Rusko bombarduje ukrajinskou rozvodnou síť, se USA rozhodly odpovědět tím, že Ukrajincům poskytly raketové systémy Patriot…

Představitelé Pentagonu jsou v závěrečné fázi přípravy plánu na vyslání raketového systému protivzdušné obrany Patriot na Ukrajinu, který by měl čelit ruským leteckým útokům, uvedli američtí představitelé pro CBS News.

Plán zatím nebyl schválen Pentagonem ani Bílým domem, ale mohlo by se tak stát již tento týden.

To představuje významnou eskalaci a také se uvádí, že Bidenova administrativa dala ukrajinské vládě zelenou k provádění úderů bezpilotními letouny hluboko v Rusku.

Netřeba dodávat, že Rusové nejsou vůbec potěšeni tím, že se musí zabývat údery bezpilotních letounů hluboko uvnitř svého území. Některé významné ruské hlasy dokonce varují, že se USA a Rusko nebezpečně přibližují k nemyslitelnému. Následující informace pocházejí z britského zpravodajského zdroje…

Poskoci šíleného Vlada Putina vystřelili varovný výstřel, že konflikt na Ukrajině by se mohl změnit v „plnohodnotnou jadernou válku.“

Tato ostrá slova pronesli poté, co USA daly Kyjevu zelenou k zahájení úderů bezpilotních letounů na Rusko.

V americké televizi se o tom nemluví.

Bidenova administrativa nás všechny nadále ujišťuje, že riziko jaderné války je velmi nízké, ale Rusové to vidí úplně jinak…

Jeden zdroj z Putinova okolí uvedl: „Je to hra s ohněm a riziko války v plném rozsahu, která by mohla snadno přejít v jadernou válku.“

Jiný dodal: „Kdo teď dá Moskvě zelenou k úderům proti ukrajinským rozhodovacím centrům?“

Většina lidí si nikdy nepředstavovala, že první světová válka dopadne tak špatně, jak dopadla.

A většina lidí si nikdy nedokázala představit, že druhá světová válka bude mít za následek desítky milionů mrtvých.

Nyní jsme vstoupili do počáteční fáze třetí světové války a tentokrát jsou hlavní účastníci vyzbrojeni jadernými zbraněmi.

Pokud se nestáhneme z okraje, následky by mohly být potenciálně mnohem větší, než si většina lidí nyní dokáže představit.

Modleme se tedy za mír, protože celosvětová válka, v níž zemřou stovky milionů lidí, není přijatelnou variantou.

Zdroj