Rusko: Dodávky ochuzeného uranu Kyjevu ohrožují celé generace

Ochuzený uran

Podle Ruského velvyslanectví v USA je rozhodnutí Americké administrativy dodat Kyjevu střely s ochuzeným uranem projevem nelidskosti.

Ochuzený uran

Ruské velvyslanectví v USA ve středu varovalo, že rozhodnutí Americké administrativy dodat na Ukrajinu střely s ochuzeným uranem ohrožuje celé generace.

„Rozhodnutí administrativy dodat Kyjevu střely s ochuzeným uranem je ukazatelem nelidskosti,“ domnívá se velvyslanectví v prohlášení.

Pokračovalo: „Je zřejmé, že Washington, posedlý myšlenkou uštědřit Rusku ‚strategickou porážku‘, je připraven bojovat nejen do posledního Ukrajince, ale také ukončit život celých generací.“

Ruská mise dodala, že „USA vědomě směřují k přesunu nerozlišujících zbraní.“

„Roztržení munice má za následek vznik pohyblivého radioaktivního mraku,“ uvedlo velvyslanectví a vysvětlilo, že „malé částice uranu se usazují v dýchacích cestách, plicích, jícnu, hromadí se v ledvinách a játrech, způsobují zhoubné nádory“, což vede k poruše funkce vnitřních orgánů.

Prohlášení připomnělo, že „tisíce civilistů trpěly onkologickým onemocněním“ v Iráku a na Balkáně v důsledku „uranové stopy“ USA.

„Tím, že Spojené státy dodávají Ukrajinským úřadům zmíněné vojenské výrobky, se dopouštějí sebeklamu a zároveň odmítají uznat neúspěch takzvané protiofenzívy Ukrajinských ozbrojených sil,“ uvedlo velvyslanectví a dalo jasně najevo, že „průběh Ruské speciální operace se nezmění“ a Ruská armáda bude pokračovat v ničení zbraní dodaných Ukrajině.

Dále se Ruské velvyslanectví v USA domnívá, že dodávkami střel s ochuzeným uranem na Ukrajinu Americká administrativa „odhaluje svou pravou tvář: je jí hluboce lhostejná jak současnost Ukrajiny, tak budoucnost republiky a jejích Evropských sousedů.“

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov zase označil dodávky zbraní s ochuzeným uranem ze strany Spojených států na Ukrajinu za trestný čin.

„Toto (dodávky zbraní s ochuzeným uranem) není jen eskalační krok, ale i odraz nehorázné neúcty Washingtonu k ekologickým důsledkům používání tohoto druhu munice ve válečné zóně,“ řekl Rjabkov ve čtvrtek novinářům v Biškeku a dodal, že „ve skutečnosti jde o trestný čin.“

Dříve ve středu Pentagon oznámil komplexní balíček bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu v hodnotě až 175 milionů dolarů, uvedla agentura Reuters.

Součástí balíčku je poskytnutí průbojné munice s ochuzeným uranem pro tanky Abrams, což je poprvé, kdy Spojené státy posílají Kyjevu tuto kontroverzní průbojnou munici.

Tato munice, která je známá svou schopností neutralizovat obrněné cíle, by představovala klíčovou součást chystaného balíčku vojenské pomoci určené Ukrajině.

Vedle munice s ochuzeným uranem zahrnuje balíček Pentagonu také různorodou vojenskou podporu zahrnující protipancéřové systémy, taktické letecké navigační systémy a další munici pro vysoce mobilní dělostřelecké raketové systémy (HIMARS).

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
8 měsíců před

USA a NATO udělají z Ukrajiny radioaktivně mrtvou neplodnou zem.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x