Ruská Státní duma oficiálně schválila vlastní CBDC, digitální rubl

digitální rubl

Dolní komora ruského parlamentu oficiálně schválila zákon o zavedení národní digitální měny známé jako digitální rubl.

digitální rubl

Zákon, zdokumentovaný Státní dumou jako zákon č. 270838-8, byl přijat v rámci balíčku zákonů předložených na konci prosince 2022, které mají v Rusku zavést novou měnu. V současné době prochází parlamentem další návrh zákona, který začleňuje digitální rubl do systému daňové regulace a kontroly v zemi.

Přijatý zákon obsahuje několik klíčových ustanovení pro regulaci digitálního rublu a jeho platformy. Zejména upřesňuje, že na účty v digitálních rublech nelze připisovat peníze a není povoleno úročení zůstatku digitálních rublů. Společné účty v digitálních rublech, které mají sloužit více uživatelům, jsou podle nové legislativy rovněž přísně zakázány.

Podle zákona má Ruská centrální banka (CBR) právo odmítnout digitální rublovou transakci z jakékoli banky na příkaz klienta, pokud zjistí jakékoli známky neoprávněných transakcí.

Zákon rovněž prodlužuje právo centrální banky určovat uživatelskou základnu digitální rublové platformy a seznam povolených transakcí spolu s jejich prahovými částkami až do 31. prosince 2024. Veškerá taková rozhodnutí musí být odsouhlasena Federální službou finančního dohledu.

V takových případech je však CBR povinna informovat banku nebo klienta o možnosti zaslat revidovaný příkaz na stejnou částku a s použitím stejných údajů způsobem, který je v souladu s předpisy. Po obdržení revidovaného příkazu je centrální banka povinna transakci odpovídajícím způsobem provést.

Zákon rovněž umožňuje CBR uzavírat dohody s provozovateli digitálních měn vydávaných cizími státy nebo nadnárodními organizacemi. To by mohlo rozšířit potenciální dosah a působnost ruského digitálního rublu.

Digitální rubl čelí kontroverzím ještě před svým spuštěním
První místopředsedkyně CBR Olga Skorobogatová již dříve vyjádřila myšlenku vytvoření digitální národní měny, která by přesahovala rámec jedné země a sloužila širšímu geografickému regionu.

Ruská veřejná komise pro ochranu rodiny dokonce navrhla, že by digitální rubl mohl sloužit jako prostředek k obcházení mezinárodních sankcí.

Tento návrh digitální měny centrální banky (CBDC) však podnítil obavy z možných důsledků tohoto programovatelného digitálního tokenu.

Aktivistická skupina Kaťuša vznesla obvinění z údajné globalistické povahy projektu digitálního rublu. Skupina tvrdila, že realizace tohoto CBDC není v Rusku ojedinělá, ale je součástí širšího plánu podporovaného globálními finančními institucemi, jako jsou Světová banka, Mezinárodní měnový fond a Světové ekonomické fórum.

Skupina tvrdí, že tato nová forma měny bude přímo řízena Ruskou centrální bankou, zbavená tradičních rysů fiat peněz a neustále modifikovaná, stejně jako navrhované a zaváděné digitální měny v Číně, USA a Evropské unii.

Známý ekonom Valentin Katasonov prohlásil, že digitální rubl má potenciál stát se „elektronickým koncentračním táborem.“ Obává se, že by tato digitální měna mohla být použita jako nástroj rozsáhlého sledování, kontroly chování lidí a v případě „špatného“ chování i zablokování přístupu k účtu v digitálním rublu.

Někteří kritici jdou dokonce tak daleko, že tvrdí, že digitální rubl by mohl být násilně zaveden v době hospodářské krize, což by vedlo k mimořádné míře státní kontroly.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x