Ruská polovojenská „Wagnerova skupina“ obsadila ukrajinské solné doly, experti předpovídají eskalaci války

Wagner Group

Ruské síly na Ukrajině utrpěly v posledních týdnech řadu porážek, ale známá polovojenská jednotka, která operuje se souhlasem Moskvy, Wagnerova skupina, tvrdí, že se zmocnila klíčového cíle v ukrajinském městě Soledar ve východní Doněcké oblasti.

Wagner Group

Podle zpráv šéf organizace Jevgenij Prigožin v úterý a ve středu v komentářích na sociálních sítích přiznal, že boje v regionu pokračují. Tvrdil však, že „jednotky soukromé vojenské Wagnerovy skupiny převzaly celé území Soledaru pod svou kontrolu“ a ukrajinské síly jsou nyní obklíčeny.

„Centrum města bylo obklíčeno a probíhají městské boje. Počet zajatců bude oznámen zítra,“ poznamenal Prigožin. „Do šturmování Soledaru nebyly zapojeny žádné jiné jednotky než bojovníci PMC Wagner.“

Zdůraznily to amsterodamské noviny Moscow Times a Agence France Presse: „Pokud se to potvrdí, bude dobytí Soledaru znamenat největší úspěch Ruska ve válce na Ukrajině po měsících ústupů v jiných oblastech.“

Nicméně Prigožinovo zdůraznění, že oblast obsadily „pouze Wagnerovy síly“ a žádné pravidelné síly nedosáhly v Soledaru úspěchu, vyvolalo v řadách ruského vojenského velení zděšení a hněv.

Britské ministerstvo obrany (MO) na svém každodenním brífinku přiznalo, že většina města, nebo to, co z něj zbylo, je pod kontrolou Ruska.

„V posledních čtyřech dnech ruské a Wagnerovy jednotky takticky postoupily do malého donbaského města Soledar a pravděpodobně kontrolují většinu osady,“ uvedlo MO na Twitteru. Soledar se nachází 10 km severně od Bachmutu, jehož dobytí pravděpodobně nadále zůstává hlavním bezprostředním operačním cílem Ruska.

„Ruská osa Soledar je s vysokou pravděpodobností snahou obklíčit Bachmut ze severu a narušit ukrajinské komunikační linie,“ pokračovalo hodnocení MO. Část bojů se soustředila na vstupy do 200 km dlouhých nepoužívaných tunelů solných dolů, které vedou pod okresem. Obě strany se pravděpodobně obávají, že by mohly být využity k infiltraci za jejich linie.

„Navzdory zvýšenému tlaku na Bachmut je nepravděpodobné, že by Rusko město v nejbližší době obklíčilo, protože ukrajinské síly udržují stabilní obranné linie v hloubce a kontrolují zásobovací trasy,“ uvádí se v závěru zprávy.

Rusko má stále potíže s pacifikací i malé části Ukrajiny, ale změna ve vedení, kterou tento týden provedl prezident Vladimir Putin, může naznačovat, že se chystá konflikt vystupňovat.

Ruské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že generál Valerij Gerasimov, dlouholetý náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil, byl jmenován celkovým velitelem války na Ukrajině poté, co jeho vysoce postavený předchůdce, který měl zvrátit vývoj situace, vydržel pouhé tři měsíce.

Dalo by se říci, že Gerasimovovo jmenování také nebylo zrovna nejchytřejší, když uvážíme, jak dlouho už velí všem ruským ozbrojeným silám a jak špatně si na Ukrajině vedly. To však ukáže až čas.

Zdroj

4.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x