Polský premiér řekl, že Varšava dodala na Ukrajinu tanky

Mateusz Morawiecki

Polský premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že Varšava dodala Ukrajině tanky, protože USA a jejich spojenci v NATO se navzdory varování Moskvy snaží Kyjevu dodat těžší zbraně.

Mateusz Morawiecki

Morawiecki nechtěl upřesnit, jaké typy tanků ani kolik jich bylo na Ukrajinu posláno. Začátkem tohoto měsíce poslala Česká republika více než tucet tanků T-72 sovětské konstrukce a další členové NATO plánují dostat do rukou Kyjeva další tanky.

Tváří v tvář kritice, že Německo neposílá na Ukrajinu těžkou techniku, oznámilo Německo minulý týden plán na doplnění zásob evropských zemí, které mají techniku sovětské výroby, kterou mohou ukrajinské síly použít. Očekává se, že Slovinsko pošle na Ukrajinu velké množství tanků T-72 výměnou za tanky Marder německé výroby a kolové tanky Fox.

Velká Británie v pondělí oznámila plán vyslat na Ukrajinu obrněná vozidla Stormer vyzbrojená odpalovacími zařízeními protiletadlových raket. „Nyní mohu sněmovně oznámit, že darujeme malý počet obrněných vozidel vybavených odpalovacími zařízeními pro tyto protiletadlové střely,“ uvedl britský ministr obrany Ben Wallace.

Pentagon minulý týden uvedl, že Kyjev obdržel stíhací letouny, ale neřekl, ze které země pocházejí. Polsko dříve nabídlo, že předá Ukrajině stíhačky MiG-29 s tím, že je nejprve předá USA, ale Pentagon od tohoto plánu ustoupil.

Polský premiér Mateusz Morawiecki v televizním rozhovoru poprvé potvrdil přesun tanků

Začátkem tohoto měsíce Rusko oficiálně požádalo USA, aby přestaly vyzbrojovat Ukrajinu, a v pondělí ruský velvyslanec v USA vyslovil nové varování. „To, co Američané dělají, je přilévání oleje do ohně,“ řekl ruský velvyslanec Anatolij Antonov. „Vidím v tom jen snahu zvýšit napětí, zhoršit situaci, aby došlo k dalším ztrátám.“

„Zdůraznili jsme nepřijatelnost této situace, kdy Spojené státy americké sypou zbraně na Ukrajinu, a požadovali jsme ukončení této činnosti,“ dodal Antonov.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x