Putin a Orbán jednali na vzácném setkání o Ukrajině a dalších otázkách

stop valce

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek jednal s Maďarským premiérem Viktorem Orbánem, což vyvolalo hněv ostatních členských států Evropské unie a Ukrajinské vlády.

Oba lídři jednali o různých otázkách, nicméně v čele rozhovorů stála pokračující krize na Ukrajině. EU obecně bojkotuje Ruské vládní představitele a při této příležitosti uvedla, že Orbán ohrozil postoj 27členného bloku k tomuto konfliktu.

Ruský prezident ze své strany zdůraznil pozitivní charakter rozhovorů a vyjádřil naději, že obě strany budou mít „příležitost vyměnit si názory na dvoustranné vztahy v této obtížné situaci.“

Putin také prohlásil, že se těší na „rozhovor o perspektivách největší Evropské krize, tím myslel Ukrajinský směr.“

„Jsem připraven s vámi diskutovat [o mírovém řešení konfliktu] a vysvětlit vám některé nuance. Doufám, že mě také seznámíte se svým postojem a postojem svých Evropských partnerů,“ byl citován Putin.

Rozhovory Orbána s Putinem: Vzácná Evropská událost
Na druhou stranu Orbán uvedl, že si uvědomuje, že „pozice obou stran jsou daleko od sebe“, a dodal, že „ke skončení války a nastolení míru je zapotřebí mnoho kroků.“

Maďarský vůdce poukázal na klesající počet subjektů, které mohou o situaci na Ukrajině jednat s oběma stranami.

„Maďarsko se zřejmě brzy stane jedinou zemí v Evropě, která bude moci mluvit se všemi,“ zdůraznil.

Orbán rovněž uvedl, že s Putinem bude jednat o řadě dalších důležitých Evropských otázek.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Ruští představitelé se o setkání dozvěděli až ve středu, a dodal, že to byl Orbánův nápad.

Podle Peskova se uskuteční nejméně dvě kola jednání, přičemž v jednom budou delegace jednat o dvoustranných otázkách a druhé setkání hlav obou států bude trvat „tak dlouho, jak bude třeba.“

Maďarský premiér přijel do Moskvy po návštěvě Kyjeva 2. července v rámci „mírové mise“, kterou vede.

Maďarské předsednictví EU půjde proti Evropskému proudu
Schůzka se koná několik dní poté, co Maďarsko převzalo rotující předsednictví EU, což popudilo nejvyšší představitele EU a NATO, jako jsou Ursula von der Leyenová, Josep Borrell a Jens Stoltenberg.

Maďarsko bude předsedat EU šest měsíců, během nichž bude mít vliv na agendu a priority Evropského bloku.

Maďarský lídr v pátek zdůraznil, že míru nelze dosáhnout bez dialogu.

„Pokud budeme jen sedět v Bruselu, k míru se nepřiblížíme. Je třeba jednat,“ řekl Orbán v pravidelném rozhlasovém rozhovoru.

Tato návštěva je zároveň první návštěvou Evropského lídra v Moskvě od cesty Rakouského kancléře Karla Nehammera v dubnu 2022.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Frank
Host
Frank
11 dní před

Na hněv banderovců kálí Bílý tesák. Orbán je jediný státník v Evropě, který je normální.

trackback

[…] předsednictví Maďarska v Radě EU. Během posledních dvou týdnů se setkal s prezidenty Putinem a Si Ťin-pchingem a předtím se Zelenským v […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x