Pouze 20 členů NATO podporuje vstup Ukrajiny do bloku

NATO,Ukrajina

Podle zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta podepsali Zelenskyj a Trudeau v Kyjevě společné prohlášení.

NATO,Ukrajina

Zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Ihor Žovkva v sobotu prohlásil, že 20 členských zemí NATO podpořilo členství Ukrajiny ve vojenské alianci vedené USA a čeká se na případný souhlas zbývajících států.

Žovkva na sociálních sítích potvrdil, že v sobotu se v Kyjevě uskutečnilo setkání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, během kterého obě strany podepsaly společné prohlášení.

„Společné prohlášení jasně registruje podporu Kanady tomu, aby se Ukrajina stala členem NATO, jakmile to podmínky dovolí,“ uvedl ukrajinský představitel.

Zástupce vedoucího Zelenského kanceláře se domnívá, že tento vývoj je pro Ukrajinu „další etapou přípravy na úspěšný červencový summit NATO ve Vilniusu.“

Dále uvedl: „Jedná se o nejsilnější formulaci mezi všemi zeměmi G7, které jsou členy NATO,“ a dodal, že celkový počet zemí, které podpořily vstup Ukrajiny do NATO, dosáhl 20.

Žovkva poznamenal, že Kyjev podepsal podobný dokument s Rumunskem během summitu Evropského politického společenství v Moldavsku 1. června.

Ukrajinské ministerstvo obrany v sobotu uvedlo, že NATO poskytne Ukrajině plán vstupu do vojenské aliance během nadcházejícího summitu ve Vilniusu, ale východoevropská země bude moci vstoupit až za jeden nebo dva roky po skončení války.

Počátkem tohoto týdne vyslankyně USA při NATO Julianne Smithová pro server Politico uvedla, že „řádné pozvání“ Ukrajiny do NATO je „nepravděpodobné“, dokud bude válka na Ukrajině pokračovat.

Smithová nicméně uvedla, že blok má stále v úmyslu předat Kyjevu zprávu, že je odhodlán mu i nadále dlouhodobě pomáhat, a dodala, že NATO má k tomu „řadu možností.“

Zástupce generálního tajemníka NATO Mircea Geoana v sobotu prozradil, že v alianci v současné době neexistuje shoda ohledně vstupu Ukrajiny do bloku.

V září 2022 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina žádá o urychlený vstup do NATO.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov již dříve upozornil, že Moskva situaci pozorně sleduje, a připomněl, že orientace Kyjeva na alianci byla jedním z důvodů loňského zahájení války na Ukrajině.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zdenio
Host
zdenio
10 měsíců před

Nabubřelost a nadutost v NATO splaskne, až Ukrajiny не будет.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x