Pentagon odmítá odpovědět, zda sestřelil balón za 12 dolarů raketou za 400 000 dolarů

F-22 Raptor

Pentagon se brání dotazům, zda jeden z neidentifikovaných objektů, který začátkem měsíce sestřelil u pobřeží Aljašky, byl hobby balon za 12 dolarů.

F-22 Raptor

Spekulace, že neidentifikovaný vzdušný objekt, který administrativa sestřelila počátkem tohoto měsíce, byl ve skutečnosti levný hobby balón, se začaly tento týden množit poté, co skupina věnující se tomuto koníčku oznámila, že jeden z jejích balónů „zmizel v akci“ nad Aljaškou.

Na blogu organizace Northern Illinois Bottlecap Balloon Brigade (NIBBB) se objevila zpráva, že 11. února ztratila kontakt se svým hobby balónem, který byl naposledy zaznamenán ve výšce asi 39 000 stop u pobřeží Aljašky.

Pico balóny jsou malé mylarové balóny vybavené sledovacími zařízeními, které používají hobbyisté k měření vývoje počasí a které mohou stát pouhých 12 dolarů.

Americká armáda ve stejný den sestřelila neidentifikovaný objekt ve stejné blízkosti ve výšce 40 000 stop pomocí střely AIM-9X Sidewinder za 400 000 dolarů.

Na otázku, zda se to týkalo i pico balonu nebo zda ministerstvo nějakým způsobem sledovalo NIBBB, se Pentagon odmlčel.

„Nemáme k tomu co říct,“ uvedl v e-mailu mluvčí ministerstva obrany (DOD).

NIBBB zase uvedla, že není neobvyklé, aby takový balón zůstal několik dní bez vysílání, a dokud nebyly vyzvednuty pozůstatky z balónu, nebylo možné ověřit tvrzení, že jej sestřelila americká armáda.

„Jak bylo široce oznámeno, žádná část objektu sestřeleného letadlem amerického letectva nad územím Yukonu nebyla nalezena,“ uvedla NIBBB v příspěvku na blogu.

„Dokud se tak nestane a dokud nebude potvrzeno, že tento objekt je identifikovatelný pico balón, nejsou jakákoli tvrzení nebo tvrzení, že se náš balón podílel na tomto incidentu, podložena fakty.“

Podle koordinátora Rady pro národní bezpečnost USA pro strategickou komunikaci Johna Kirbyho je Bílý dům o této záležitosti informován, přestože se Pentagon zdráhá připustit možnost, že balón sestřelil.

„Nemůžeme potvrdit tyto zprávy nebo to, co by mohlo být ve skutečnosti pozůstatkem tohoto balonu,“ řekl Kirby během tiskového brífinku 17. února.

„Nevyzvedli jsme ho, takže je velmi obtížné, dokud se vám něco nedostane do rukou, to říci.“

Kirby dodal, že neví, zda bude NIBBB za balon uhrazena náhrada.

„Nevím o žádných plánech na úhradu,“ řekl Kirby. „Upřímně řečeno, nevíme, co to je.“

„Vzhledem k informacím, které jsme v té době měli, a k oprávněným obavám z možného sledování v souvislosti s čínským špionážním balonem, se rozhodujete na základě nejlepších informací, které máte.“

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2
0
Would love your thoughts, please comment.x