Dánsko konečně přiznalo, že očkování dětí byla chyba

očkování dětí

Dánsko stejně jako mnoho dalších zemí poskytuje očkování COVID-19 společností Pfizer a Moderna. Ze zpráv však vyplývá, že Dánsko nakonec přiznalo, že očkování dětí bylo z jeho strany chybou.

očkování dětí

Vrcholný dánský zdravotnický orgán prohlásil, že očkování nemělo být předepisováno všem dětem ve věku od 5 let.

Søren Brostrøm, generální ředitel dánského zdravotního úřadu, řekl televizi TV 2, že v závislosti na informacích, které se objevily od konce roku 2021, bylo nesprávné děti plošně očkovat.

Tehdy se celosvětově rozšířila forma viru Omicron, a proto bylo vyzváno, aby se nechaly očkovat děti ve věku od 5 do 15 let.

Tento virus, označovaný také jako SARS-CoV-2, vyvolává COVID-19.

„Chci se podívat všem rodičům dětí, kteří nechali své dítě očkovat, do očí a říct jim: ‚Udělali jste správnou věc a děkuji, že jste mi naslouchali,'“ řekl Brostrøm.

„Ale zároveň – a to je důležitá věc pro zachování důvěry – přiznám a řeknu, že jsme zmoudřeli a dnes bychom neudělali totéž. A nebudeme to dělat ani v budoucnu,“ dodal.

Studie o účincích očkování ukázaly, že očkování poskytuje jen malou ochranu před virovou infekcí. Výzkumy navíc ukázaly, že vakcíny neposkytují dostatečnou ochranu před závažným onemocněním u mladých lidí, u kterých je obecně nízké riziko negativních následků v případě, že se virem nakazí.

V souladu s novou dánskou vakcinační strategií by se měli nechat očkovat dospělí, zatímco dětem by měly být předepsány jiné vakcíny.

„U dětí a dospívajících se závažný průběh COVID-19 s variantou Omicron vyskytuje jen velmi zřídka, proto nabídka základního očkování pro děti ve věku 5 až 17 let nebude plošná, ale může být podána po specifickém lékařském posouzení,“ uvedly úřady.

Zároveň Brostrøm doporučil dospělým, aby se nechali očkovat, a pokud již absolvovali základní sérii, aby se nechali přeočkovat. Pokud již posilovací vakcínu dostali, doporučil jim nechat si udělat další, protože imunita proti Omicronu slábne.

Tvrdil, že navzdory odstranění omezení souvisejících s očkováním se národu během pandemie, která udeřila v zimě 2021, dařilo dobře. „Strategie pro nadcházející zimu je také taková, že vakcíny by nás měly dostat přes novou vlnu bez omezení,“ uvedl v prohlášení.

Dánsko stejně jako řada dalších zemí zajišťuje očkování vakcínou COVID-19 společnosti Pfizer a Moderna. Obě mají primární série se dvěma dávkami.

Podle dánského registru očkování bylo k 15. červnu přibližně 85 % Dánů očkováno jednou dávkou, 77 % dostalo dvě nebo tři dávky a 66 % čtyři dávky.

Očkování podstoupilo něco málo přes 40 % dětí.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x