Podle vysokých představitelů Bidenovy administrativy byly tento týden na sociálních sítích zveřejněny tajné válečné dokumenty, které obsahovaly tajné plány USA a NATO na posílení ukrajinské armády před plánovanou ofenzivou proti Rusku.
Pentagon v současné době vyšetřuje, kdo by mohl stát za únikem dokumentů, které byly zveřejněny na Twitteru a Telegramu, což je v Rusku široce dostupná platforma s více než půl miliardou uživatelů.
Někteří vojenští analytici upozornili, že některé části dokumentů byly oproti původnímu formátu pozměněny, přičemž americké odhady ukrajinských obětí války byly nadhodnoceny a odhady zabitých ruských vojáků podhodnoceny.
Vojenští analytici naznačili, že úpravy některých částí dokumentů oproti jejich původní podobě mohou být snahou Moskvy o dezinformaci. Nicméně odhalení v původních dokumentech, které se objevují jako fotografie grafů předpokládaných dodávek zbraní, počtů vojáků a praporů a plánů, představují významné pochybení amerických zpravodajských služeb ve snaze pomoci Ukrajině.
Bidenova administrativa v současné době pracuje na odstranění dokumentů, ale se jí to zatím nepodařilo.
„Jsme si vědomi zpráv o příspěvcích na sociálních sítích a ministerstvo tuto záležitost prověřuje,“ uvedla Sabrina Singhová, zástupkyně tiskového tajemníka Pentagonu.
Uniklé dokumenty neodhalují žádné konkrétní bojové plány ani přesné načasování a místo plánované ofenzívy. Vzhledem k tomu, že jsou staré přibližně pět týdnů, představují k 1. březnu stručný přehled amerického a ukrajinského pohledu na to, co by ukrajinské jednotky mohly pro kampaň potřebovat. Ruskému válečnému plánovači, polnímu generálovi nebo zpravodajskému analytikovi však mohou dokumenty poskytnout mnoho důležitých vodítek.
Dokumenty například zmiňují míru výdajů na HIMARS, americké vysoce mobilní dělostřelecké raketové systémy, které mohou na dálku útočit na cíle, jako jsou muniční sklady, infrastruktura a koncentrace vojsk. Pentagon veřejně nezveřejnil, jakou rychlostí ukrajinské jednotky používají munici HIMARS, ale dokumenty to uvádějí.
Vojenští analytici varovali, že slajdy z brífinku, které byly sdíleny a šířeny proruskými vládními kanály na sociálních sítích, mohly být selektivně upraveny tak, aby podporovaly dezinformační kampaň Kremlu. I když není jasné, jak se dokumenty dostaly na sociální média, analytici vyjádřili obavy, že dokumenty nemusí být kvůli možné manipulaci zcela spolehlivé.
Rusko možná úniku informací nevěří a zpochybnilo pravost dokumentů.
Analýza RT.com, „zpravodajské“ stanice napojené na ruskou vládu, uvádí: „Únik informací se shoduje s náznaky, že cvičení NATO Defender 2023 – plánované na konec tohoto měsíce – by mohlo být zástěrkou pro operaci na zásobování a podporu ukrajinských jednotek. Při bližším zkoumání však vyvstávají pochybnosti o pravosti dokumentu.“
„Údajné tajné plány na podporu ofenzivy kyjevských sil se dostaly na internet den předtím, než Anthony Blinken učinil prohlášení na toto téma. Americký ministr zahraničí uvedl, že operace začne ‚během několika týdnů‘,“ pokračuje analýza.
„Od zahájení vojenské kampaně Moskvy na Ukrajině, tedy před více než 13 měsíci, k žádnému podobnému úniku informací nedošlo. Je pozoruhodné, že zveřejněné plány obsahují nejen harmonogram zásobování ukrajinských jednotek zbraněmi a municí NATO, ale také informace o struktuře brigád a praporů, které se údajně na ofenzívu připravují,“ uvádí se dále.
Jiní zpochybnili, že by mohlo jít o ruskou dezinformaci.
Michael Kofman, ředitel ruských studií ve výzkumném institutu CNA v Arlingtonu: „Ať už jsou tyto dokumenty autentické, nebo ne, lidé by měli být opatrní s čímkoli, co zveřejní ruské zdroje.“
Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.