Americký generál: Rusko používá na Ukrajině vesmírné zbraně

Vesmírné zbraně

Rusko používá ve válce na Ukrajině vesmírné zbraně a ruší signály GPS z amerických satelitů GPS, které používají ukrajinské ozbrojené síly, tvrdí přední generál amerických vesmírných sil…

Vesmírné zbraně

Rusko se však zatím nepokusilo zničit vesmírný hardware, částečně proto, že jeho vesmírné kapacity nejsou plně rozvinuté a nemohly by vydržet konflikt s velmocí, domnívá se jeden z expertů.

Podle generála B. Chance Saltzmana, šéfa vesmírných operací amerických vesmírných sil, má Rusko pozemské lasery schopné útočit na satelity, elektronické rušičky a protisatelitní rakety.

„Neprojevují žádné skrupule ohledně testování těchto systémů,“ řekl Saltzman účastníkům fóra o vesmírné obraně, které 5. dubna uspořádal Mitchellův institut pro letecká a kosmická studia.

„A mají v úmyslu použít protikosmické zbraně v konfliktu, jak vidíme ve válce na Ukrajině. Jsme svědky kybernetických útoků proti poskytovatelům satelitního internetu i trvalého rušení SATCOM a GPS.“

Rusko se zaměřilo na systém GPS Navstar, který provozují vesmírné síly a který je k dispozici řadě dalších zemí.

„Vesmír je … nepopiratelně spornou oblastí pro vedení války,“ řekl Saltzman.

Vesmírné síly o rušení vědí přinejmenším od dubna 2022. „Ukrajina možná nebude moci používat GPS, protože v okolí jsou rušičky, které jim brání v příjmu jakéhokoli použitelného signálu,“ uvedl tehdy v rozhovoru generál vesmírných sil David Thompson.

Podle generálního ředitele společnosti SpaceX Elona Muska byly rušeny také signály systému Starlink společnosti SpaceX. „Některé terminály Starlink v blízkosti konfliktních oblastí byly rušeny po několik hodin,“ napsal Musk v březnu 2022 na Twitteru. „Naše nejnovější aktualizace softwaru rušení obchází.“

Rusové v listopadu 2021 provedli rozsáhlý test svých protisatelitních zbraní, ale zatím k ničení satelitů nepřikročili. Podle Anne Maruinové, výzkumné pracovnice v oblasti geopolitiky francouzského letectva, je tato opatrnost pravděpodobně způsobena výpočtem rizika.

„Z konfliktu na Ukrajině výsledky ve vesmíru ukazují, že Moskva se v současné době drží určité formy pragmatismu, která pečlivě zvažuje rizika eskalace v případě, že by byly zničeny americké nebo evropské kosmické sondy nepřímo sloužící ukrajinským silám,“ napsala Maurinová ve vydání časopisu Aether z jara 2023.

Podle Maruinové by takový krok byl pravděpodobně považován za důvod k válce, což Rusko pravděpodobně nebude riskovat.

Podle Maurinové má Rusko méně vesmírných prostředků než Spojené státy nebo Čína. Citovala prohlášení šéfa ruské vesmírné agentury z roku 2022, který řekl: „V situaci, kdy je třeba pomoci našim ozbrojeným silám, máme k dispozici spíše skromné prostředky. To mě osobně znepokojuje.“

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
František
Host
František
1 rok před

Ten pán z ruské agentury je mimo mísu. Rusko má dostatek zbraní ke zničení USA satelitů. Ale oficiálně nejsou ve válce s Ruskem, i když prakticky s Ruskem válčí přes ukrajinské hlupáky. Rusko nemůže jako první zničit satelity USA. To by vedlo k vyhlášení války USA ze strany Ruska. A to nikdo nechce.

Kim
Host
Kim
1 rok před

Rusko postupuje krok za krokem. Až uzná za potřebné likvidovat západní kosmické zbraně, snadno a rychle to provede. Má na to dostatečné prostředky a síly.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x