Nová studie tvrdí, že objasnila původ Covid-19

Covid-19

Studie německých a amerických vědců tvrdí, že virus, který způsobil pandemii Covid-19, byl s největší pravděpodobností vytvořen v laboratoři.

Covid-19

Tým tří výzkumníků dospěl k závěru, že virus Sars-CoV-2 byl geneticky modifikovaný, poté co porovnal jeho strukturu s „divokými“ a laboratorními ekvivalenty.

Podle preprintu, který zveřejnili Valentin Bruttel z německé Wuerzburg University, Alex Washburne z amerického výzkumného centra Selva Analytics a Antonius VanDongen z Duke University, rovněž v USA, má virus Sars-CoV-2 doslova „otisky prstů“ genetických manipulací. V článku zveřejněném tento týden se uvádí, že tito tři vědci nalezli opakující se genetický strukturní prvek zvaný restrikční místo, který popisují jako známku toho, že genom viru byl „sešit“ dohromady.

„Aby mohli vědci vytvořit virus v laboratoři, obvykle upravují virový genom tak, že přidávají a odstraňují místa sešívání, tzv. restrikční místa. Způsoby, jakými výzkumníci tato místa upravují, mohou sloužit jako otisky prstů sestavení genomu in vitro,“ tvrdí se v práci, která zatím nebyla recenzována.

Dodává, že struktura viru Sars-CoV-2 je „anomální u divokých koronavirů“, ale „běžná u laboratorně sestavených virů“, a poukazuje na určité „synonymní nebo tiché mutace“, které odlišují restrikční místa. Koncentrace takových mutací „je velmi nepravděpodobná, že by vznikla náhodnou evolucí,“ uvádí se v preprintu.

Výsledky studie ukazují, že „tento virus je z 99,9 procent umělou, pravděpodobně manipulovanou kopií přirozeného viru,“ řekl Bruttel německému zpravodajskému médiu ntv. Vědec uvedl, že během své studie objevil známky podobných manipulací, které denně provádí při vytváření léků na bázi proteinů pro autoimunitní onemocnění.

Bruttel, který je držitelem doktorského titulu v oboru imunologie a letos získal cenu za inovace na německých biotechnologických dnech – národním fóru biotechnologického průmyslu -, řekl ntv, že na studii pracoval od léta 2021, kdy si poprvé všiml abnormalit v genomu viru.

Studie však byla okamžitě kritizována dalšími imunology, včetně Kristiana Andersena ze Scripps Research Institute v kalifornské La Jolle. Andersen označil práci za „nesmysl“, který je „tak hluboce chybný, že by neprošel ani mateřskou školou molekulární biologie.“

Německý virolog Friedemann Weber, který vede Institut pro virologii na univerzitě v Giessenu, uvedl, že „otisky prstů“ nalezené Bruttelem a jeho kolegy nemusí nutně ukazovat na umělý původ viru, protože genetické manipulace s ním jsou možné i bez technik, na které studie poukazovala. Současně připustil, že to „lze skutečně udělat tak“, jak naznačuje studie, ale označil takovou metodu za „nepotřebnou a ve skutečnosti složitější.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x