„Nic nezbylo“: Zelenskyj přiznává ztrátu Bachmutu

Volodymyr Zelenskyj

Ruská vojska úspěšně získala kontrolu nad Bachmutem a Zelenskyj uznává jeho ztrátu.

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uznal porážku Bachmutu a prohlásil, že z města „nic nezbylo.“

Na otázku, zda se ukrajinští vojáci stále drží, nebo zda Rusko město obsadilo, Zelenskyj odpověděl vyhýbavě, pouze: „Musíte pochopit, že tam nic není.“

„Pro dnešek je Bachmut pouze v našich srdcích.“

Podplukovnice amerického letectva ve výslužbě Karen Kwiatkowski řekla, že ovládnutí důležitého dopravního uzlu Bachmut ruskými silami 20. května znamená kritický bod obratu v bitvě mezi Kyjevem a Moskvou.

„Osvobození Bachmutu ukazuje, že přístup politického vedení Ukrajiny selhal, protože to, co se tam stalo, bude přímo přičteno Zelenskému a jeho zbývajícím kádrům“, řekla Kwiatkowski.

Vítězství Ruska v Bachmutu je podle ní významné „prakticky i symbolicky.“ Z praktického a strategického hlediska kontrola nad celým městem umožňuje zahájit tamní obnovu a normalizaci pro obyvatele města a reálnou naději na konec bachmutského „mlýnku na maso.“ Ukrajinské síly sice mohou na město stále útočit ze západu a severu, ale o tom, kdo město udrží, je z praktického hlediska již rozhodnuto, uvedla bývalá analytička amerického ministerstva obrany.

Obléhané město Doněcké lidové republiky (DLR) bylo po celé měsíce centrem válečných akcí mezi Ruskem a Ukrajinou. Těžce vybojované město nakonec 20. května obsadily útočné jednotky soukromé vojenské společnosti Wagner Group (PMC) a ruských ozbrojených sil.

Skutečnost, že se ruské jednotky ukázaly být velmi úspěšné při vyhánění ukrajinských ozbrojených sil z Bachmutu, poukazuje na „rozhodující změnu na dělící linii mezi Ukrajinou a Ruskem“, vysvětluje Kwiatkowski.

V tomto případě je rozhodující načasování, protože k němu došlo během nebo před „očekávanou“ ukrajinskou protiofenzívou, dodala. „Stejně jako se Wagnerova skupina vrací na východ, aby si odpočinula a zotavila se, měla by se ukrajinská armáda, vojáci i vedení, podobně vracet „domů“, aby si odpočinula a přeskupila síly. Je zřejmé, že ukrajinská strategie držet stále menší části města za cenu obrovských a neúměrných nákladů na zbývající armádu selhala,“ uvedla Kwiatkowski.

Pád Bachmutu ze strany Ukrajiny může také ohrozit dosud neochvějnou ochotu Západu dodávat Ukrajině zbraně. „Na Západě, ve Washingtonu a v Kyjevě, bude třeba učinit rozhodnutí – eskalace do přímé války NATO-Rusko, která bude stát všechny mnoho a povede ke katastrofě, nebo snížit ztráty a konflikt urovnat, aby Západ přestal krvácet penězi a výzbrojí a začal vykupovat západní část Ukrajiny,“ zdůrazňuje Kwiatkowski.

Podle analytičky se Zelenskyj stále více chová, „jako by nechápal reálnou situaci.“ „Chová se tak, jako by tuto ztrátu Ukrajinci nesváděli na jeho „vůdcovství“ a schopnosti splnit mnohé sliby. V lepším případě mu hrozí úder na důvěryhodnost doma, v horším případě se možná nebude moci bezpečně vrátit do Kyjeva ze svých současných, a od začátku války vzácných, zahraničních cest.“

Co se týče tzv. kolektivního Západu, ten může osvobození Bachmutu využít jako znamení, že je „čas se usadit“, domnívá se Kwiatkowski.

„S úplným pádem Bachmutu se Zelenského užitečnost pro Západ i pro jeho vlastní lid náhle stala velmi omezenou,“ uzavírá důstojnice ve výslužbě.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
11 měsíců před

Zbývá mu je to, co si nakradl. Zůstane mu to?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x