Vladimir Putin vydal dekret o odstoupení Ruska od evropské smlouvy o zbraních

Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin oficiálně jmenoval náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova, aby v ruském parlamentu dohlížel na proceduru formálního odstoupení Moskvy od Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE).

Vladimir Putin

Oznámení o odstoupení od CFE, v současnosti pozastavené dohody o vojenské transparentnosti, přišlo v rámci pravidelných středečních oznámení Kremlu.

Podle tohoto dokumentu byl Rjabkov pověřen zastupováním vlády v obou komorách parlamentu.

Odstoupení Ruska od smlouvy se podle Leonida Sluckého, vůdce nacionalistické strany LDPR, očekává již tento týden.

V posledních dnech existence SSSR sloužila dohoda CFE jako jedna z klíčových součástí snahy o zmírnění napětí mezi NATO a blokem Varšavské smlouvy. Dohoda, podepsaná v roce 1990, stanovila omezení pro rozmístění konvenčních vojsk na evropském kontinentu a zahrnovala zavedení řady nástrojů transparentnosti, jako jsou inspekce na místě.

Moskva dlouho tvrdila, že dohoda o Varšavské smlouvě je podkopávána rozšiřováním vojenského bloku pod vedením USA směrem na východ, které zahrnovalo připojení bývalých zemí Varšavské smlouvy.

Rusko v roce 2007 vyhlásilo částečné pozastavení platnosti CFE s odkazem na to, že noví členové NATO nepodřídili své ozbrojené síly omezením stanoveným smlouvou. V roce 2015 se Moskva z procesů CFE zcela stáhla s odůvodněním, že její další účast nemá žádný smysl.

Je třeba zdůraznit, že USA již dříve odstoupily od řady dohod s Ruskem, jejichž cílem bylo zajistit strategickou stabilitu. George W. Bush podepsal v roce 2002 odstoupení USA od Smlouvy o protiraketové obraně pod záminkou, že USA potřebují národní obranný systém na ochranu před údajně „darebáckými státy.“

Podobně byla Trumpovou administrativou vypovězena Smlouva o otevřeném nebi, která signatářům umožňovala provádět letecký dohled nad cizími armádami.

Kromě toho USA odstoupily také od Smlouvy o jaderných silách středního doletu, která zakazovala některé pozemní rakety považované za hrozbu neúmyslné jaderné války.

Putin oznámil, že Rusko v únoru pozastaví účast v jaderném paktu New START
Ve svém projevu o stavu země v únoru letošního roku Putin oznámil, že Rusko pozastavuje svou účast ve Smlouvě o omezení strategických zbraní (New START).

„Dnes musím oznámit, že Rusko pozastavuje svou účast ve Smlouvě o omezení strategických zbraní. Dovolte mi to zopakovat – Rusko od smlouvy neodstupuje, konkrétně pozastavuje svou účast. Než se však vrátíme k jejímu projednávání, musíme pochopit, co země jako Francie a Velká Británie považují za svůj strategický arzenál a jak je budeme brát v úvahu, tedy kombinovaný úderný potenciál Severoatlantické aliance,“ prohlásil stroze Putin.

USA daly Rusku nepřijatelné ultimátum ohledně nové smlouvy START: Moskva musí splnit požadavky dokumentu, zatímco Washington si podle ruského prezidenta bude dělat, co chce.

„Nyní prostřednictvím představitelů NATO vlastně předkládají ultimátum – ‚Rusko by mělo splnit vše, k čemu jste se zavázali, včetně smlouvy START, a my se budeme chovat, jak se nám zlíbí‘, jako by neexistovala žádná souvislost mezi problémy START a, řekněme, konfliktem na Ukrajině, dalšími nepřátelskými akcemi proti naší zemi. Jako by neexistovala hlasitá prohlášení, že nám chtějí způsobit strategickou porážku,“ řekl Putin.

Na jiném místě svého vystoupení označil požadavek NATO, aby se Rusko vrátilo ke Smlouvě o omezení strategických zbraní (New START), jejíž součástí je umožnění přístupu k jaderným zařízením za účelem inspekcí, za „absurdní.“

„Na začátku února NATO vydalo prohlášení s aktuálními požadavky vůči Rusku, aby se podle svých slov „vrátilo k plnění Smlouvy o omezení strategických zbraní“, včetně připuštění inspekcí do našich jaderných a obranných zařízení. No, ani nevím, jak to nazvat – je to jakési divadlo absurdity. Víme, že Západ se přímo podílí na pokusech kyjevského režimu udeřit na základny našeho strategického letectva,“ řekl Putin.

Drony používané k tomuto účelu byly „vybaveny a modernizovány za pomoci specialistů NATO“, dodal prezident.

„A nyní chtějí také kontrolovat naše obranné objekty. V moderních podmínkách, v dnešní konfrontaci, to zní jako nonsens,“ dodal Putin.

Dále zdůraznil, že vztahy mezi Ruskem a USA se zhoršily, a dodal, že za to může Washington.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x