NATO poprvé od studené války připravuje plány, jak vést válku s Ruskem.
Podle agentury Reuters budou lídři aliance na nadcházejícím summitu NATO ve Vilniusu v červenci letošního roku schvalovat tisíce stran tajných vojenských plánů, které budou podrobně popisovat, jak reagovat na ruský útok.
Plány se budou výrazně lišit od plánů vypracovaných během studené války, protože NATO se po rozpadu Sovětského svazu a Varšavské smlouvy rozšířilo z 16 na 31 členů. V dokumentech bude rovněž nastíněno, jak by měli členové NATO modernizovat své síly a logistiku.
„Spojenci budou přesně vědět, jaké síly a schopnosti jsou potřeba, včetně toho, kde, co a jak nasadit,“ uvedl k válečným plánům generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Jak píše agentura Reuters, „tento krok znamená zásadní změnu – NATO po desetiletí nepovažovalo za nutné vypracovávat rozsáhlé obranné plány, protože vedlo menší války v Afghánistánu a Iráku a bylo si jisté, že postsovětské Rusko již nepředstavuje existenční hrozbu.“
Stále však platí, že „Nedostatky ve schopnosti aliance vyrábět dostatečné množství zbraní a munice se projevily tím, že se snaží držet krok s požadavky Ukrajiny, a NATO musí také modernizovat dlouho zanedbávanou logistiku potřebnou k rychlému nasazení vojáků po železnici nebo silnici.“
Nejnovější člen NATO, Finsko, sdílí s Ruskem více než 800 mil dlouhou hranici a chystá se podepsat dohodu, která umožní americkým jednotkám přístup na své území. Zatímco se aliance připravuje na posílení své přítomnosti na svém „východním křídle“, jeden z představitelů NATO připustil nebezpečí hromadění vojáků v blízkosti ruských hranic.
„Čím více vojáků na hranicích shromažďujete, je to jako mít kladivo. V určitém okamžiku chcete najít hřebík,“ řekl generálporučík Hubert Cottereau, zástupce náčelníka štábu vrchního velitelství spojeneckých sil NATO v Evropě.
„Pokud Rusové shromáždí vojáky na hranicích, znervózní to nás, pokud my shromáždíme vojáky na hranicích, znervózní to je.“
Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.
To si viem predstaviť tie „obrané“ plány Nato, určite po skúsenostiach v Srbsku mu budú podobné.