Neúspěchy se sankcemi se hromadí

Ursula von der Leyen

Západní sankce měly Rusko „zruinovat“ nejen ekonomicky, ale i technologicky – podle známého prohlášení německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové.

Ursula von der Leyen

Zákaz dodávek elektroniky měl ochromit ruský zbrojní průmysl. Zdá se však, že západní váleční plánovači si spletli i ta nejzákladnější fakta. Jak je nyní zřejmé, „izolovanému“ Rusku se podařilo obejít sankce uvalené USA v technologickém sektoru. Navíc Rusko dováží ještě více mikročipů a polovodičů než před válkou.

USA a EU mimo jiné zakázaly dodávky mikročipů a polovodičů do Ruska, čímž je připravily o „70 procent“ jejich dovozu. Nejvýznamnější společnosti v tomto odvětví, jako jsou Intel, AMD, tchajwanský čipový gigant TSMC a nizozemská Nexperia, přestaly v Rusku obchodovat téměř ze dne na den.

Na konci března americký prezident Biden sebevědomě prohlásil, že Rusko již nebude „schopno obnovit tyto ničivé zbraňové systémy“ a v důsledku ruské operace na Ukrajině se vrací „do 19. století“, zatímco americká ministryně obchodu Gina Raimondo prohlásila: „Máme zprávy od Ukrajinců, že když najdou na zemi ruskou vojenskou techniku, je plná polovodičů, které vymontovali z myček nádobí a ledniček.“

Raimondová vystoupila loni v květnu na slyšení v Senátu a uvedla, že se nedávno setkala s ukrajinským premiérem. „Naším přístupem bylo odepřít Rusku technologie – technologie, které by ochromily jejich schopnost pokračovat ve vojenské operaci. A to je přesně to, co děláme.“

A v září předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vzdorovitě prohlásila, že ruský průmysl je v troskách. „Ruská armáda bere čipy z myček nádobí a ledniček na opravu své vojenské techniky, protože jí docházejí polovodiče. Ruský průmysl je v troskách,“ prohlásila v projevu v Evropském parlamentu.

Totální selhání západních zemí při předpovídání výsledků
Ruské ozbrojené síly to však během války nikdy nemusely dělat, jak je nyní zřejmé. Německý týdeník Zeit s odkazem na oficiální zprávu uvedl, že západní sankce nijak nesnížily ruský dovoz elektronických součástek – naopak: Rusko v roce 2022 dováželo ještě více procesorů a polovodičů než před válkou. Celkově se dovoz v tomto segmentu zvýšil z 1,8 miliardy eur na 2,45 miliardy eur.

Kromě toho se ruský dovoz meziročně snížil o pouhých 16 %. To potvrdil i americký ekonom a zastánce sankcí Matthew Klein. Podle jeho výpočtů byl ruský dovoz v listopadu jen 15 procent pod měsíčním průměrem roku 2021. Na začátku roku 2022, krátce po zahájení ruské operace, očekávali západní „experti“ propad nejméně o 30 až 40 procent.

To, že se Rusku podařilo sankce obejít, je zásluhou zemí jako Čína, Turecko nebo Spojené arabské emiráty, které rychle zaplnily mezery po západních korporacích. Fungují také jako místo pro ruské zprostředkovatele, kteří získávají západní technologie od schránkových firem.

Zároveň Rusové vyrábějí vlastní zboží, aby zaplnili mezery, které vznikly v důsledku sankcí a odchodu západních korporací.

MMF očekává růst ruské ekonomiky
Západ donedávna pochyboval, že ruská ekonomika přežije sankce, ale Mezinárodní měnový fond (MMF) je nyní optimističtější než ruská vláda. MMF, známý svými chmurnými prognózami, předpověděl, že HDP Ruska v letošním roce poroste.

Zdaleka nejdůležitějším obchodním partnerem Ruska je Čína. Celkově se dovoz z Číny v roce 2022 zvýšil o 13 %. Mnoho západních společností, jako je Apple nebo Ikea, dodávalo na ruský trh, než se stáhly. Toto rozhodnutí o odchodu by mohlo být kompenzováno.

Čínské společnosti nyní dodávají většinu nových osobních automobilů a chytrých telefonů, počítačů, ale také těžkou techniku, jako jsou stavební stroje a nákladní automobily. Ve skutečnosti se vývoz nákladních automobilů z Číny v roce 2022 více než ztrojnásobil, zatímco dovoz stavebních strojů se zdvojnásobil.

Nejdůležitější z ruského pohledu je však dovoz mikročipů. Spolu s Hongkongem dodala Čína v roce 2022 svému sousedovi polovodiče v hodnotě 900 milionů dolarů, což je více než dvojnásobek oproti roku 2021.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x