Diplomatické vazby Ruska na Evropu se nadále hroutí ve chvíli, kdy se jaderná rétorika stupňuje a je stále nebezpečnější. Stále se také zhoršuje jednoduchá komunikace mezi vládami, což ještě více ztěžuje deeskalaci konfliktů mezi velmocemi.

Německo vyhostí 30 ruských diplomatů

Německo v sobotu oznámilo, že plánuje vyhostit z Berlína více než 30 ruských diplomatů. Plány na novou vlnu vyhoštění v sobotu místním médiím naznačila německá spolková ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.

Německý mediální zdroj citoval úředníky, kteří uvedli, že „proti špionům Moskvy je třeba přijmout rozhodnější opatření.“

Obvinění ze špionáže byla v uplynulých dvou letech v různých obdobích důvodem k rozsáhlým vyhoštěním, jejichž četnost a rozsah se zvýšily zejména po ruské invazi na Ukrajinu 24. února 2022.

Německo tvrdí, že přítomnost ruských zpravodajských agentů a úředníků v Berlíně se v poslední době výrazně zvýšila, přičemž němečtí představitelé tvrdí, že velvyslanectví je nyní personálně obsazeno ještě lépe než v době studené války.

Také další země, které podporují Ukrajinu, pokračují v přijímání represivních opatření vůči ruským diplomatům.

„Minulý měsíc Estonsko vyhostilo 21 zaměstnanců ruského velvyslanectví a prohlásilo, že na svém území bude hostit pouze osm diplomatických úředníků, což odpovídá velikosti týmu Tallinnu v Moskvě,“ napsal o víkendu server Politico.

„Kreml reagoval vyhoštěním estonského velvyslance Marguse Laidreho z Ruska – jednalo se o první vyhoštění velvyslance ze země za rok od zahájení plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu,“ dodává server. „Tallinn poté ukončil působení ruského velvyslance Vladimira Lipajeva na Pikkově ulici.“

Toto a další ruské velvyslanectví a konzuláty v Evropě čelily obvinění, že působí jako „špionážní centra“ – daleko za hranicí toho, co je považováno za „normální“ přítomnost zpravodajských agentů a úředníků.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj