Německo, které je domovem největší evropské ekonomiky, se v důsledku poklesu spotřebitelských výdajů v důsledku vyšších cen energií propadlo do recese.
Během prvního čtvrtletí letošního roku se jeho HDP snížil o 0,3 %, a to po poklesu o 0,5 % v posledním čtvrtletí roku 2022. Německo tak splnilo definici recese, což jsou dvě po sobě jdoucí čtvrtletí hospodářského poklesu.
V důsledku hospodářského poklesu v Německu klesly výdaje na konečnou spotřebu domácností v prvním čtvrtletí roku o 1,2 % a jedním z hlavních hnacích faktorů jsou vyšší ceny energií. Ačkoli ceny energií rostly již v době, kdy Rusko před více než rokem poprvé napadlo Ukrajinu, v důsledku konfliktu dosáhly rekordních hodnot. Ačkoli se nyní zdá, že se situace poněkud uvolňuje a inflace v Německu v dubnu zpomalila, stále zůstává poměrně vysoká – 7,2 %.
Vyšší ceny energií se dotýkají jak spotřebitelů, tak podniků a domácnosti se potýkají s vyššími cenami všeho možného od potravin a oblečení až po nábytek. Prodej automobilů také poklesl poté, co byly sníženy vládní dotace na hybridní a elektrická vozidla.
Účty za potraviny vzrostly o 28,6 % oproti cenám v roce 2021. U některých kategorií potravin došlo k výraznému zdražení, například cena slunečnicového oleje vzrostla o 73 procent a cena celozrnné mouky se vyšplhala o 70 procent. Ceny hovězího masa vzrostly o 40 procent, těstovin o 48 procent, drůbežího masa o 33 procent a cena mléka o 42 procent.
Německý Spolkový statistický úřad také odhalil, že v roce 2021 se 17 milionů německých občanů blížilo chudobě nebo v ní oficiálně žilo. To znamená, že vydělávají méně než 60 procent průměrného příjmu obyvatelstva.
Země se v současné době potýká také s velkým nedostatkem pracovníků – Institut německé ekonomiky hlásí, že v loňském roce bylo v celé řadě oborů, včetně kvalifikovaných profesí, zdravotnictví, sektoru služeb a IT, 630 000 volných pracovních míst. To znamená, že mnoho zaměstnanců přijímá větší pracovní zátěž, takže se cítí přepracovaní a ve stresu.
Vládní krize může být na obzoru
Zdá se, že německý kancléř Olaf Scholz kontroluje škody, když charakterizuje vyhlídky ekonomiky jako „velmi dobré“ a upozorňuje na vládní iniciativy, jejichž cílem je přilákat do země zahraniční pracovníky a rozšířit výrobu energie z obnovitelných zdrojů.
V projevu na tiskové konferenci v Berlíně uvedl: „V Německu je mnoho investic, pokud jde o továrny na baterie a lodě, které výrazně rostou, a proto si můžeme být jisti.“
Někteří ekonomové jsou však jiného názoru, vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck varuje, že by zemi mohly hrozit rozpočtové škrty ve výši až 22 miliard eur. Poznamenal: „Je to poprvé po mnoha letech, kdy se spolkový rozpočet zmenšuje, a … samozřejmě na to není celý systém naladěn.“
Vzhledem k tomu, že se země již ocitla na pokraji vládní krize, očekává se, že boje o řešení současné finanční situace mezi trojicí koaličních partnerů budou napjaté.
MMF mezitím předpovídá, že Německo letos vykáže nejslabší výkonnost mezi vyspělými světovými ekonomikami a poklesne o 0,1 %.
Recese je však zatím méně závažná, než někteří předpovídali na začátku konfliktu na Ukrajině. Relativně mírná zima v zemi pomohla, aby se dopad vyšších cen energií neprojevil příliš silně, zatímco problémy dodavatelského řetězce, které se projevily během pandemie, se výrazně zmírnily. Nestačilo to však k tomu, aby země zabránila vstupu do recese, která by mohla dost dobře vést k vážným vládním otřesům.
Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.
do raichu jezdím nakupovat,zatím se to vyplácí pilsner 12°za 75 centů,potraviny podstatně kvalitnější,textil,obuv,drogistika levnější,germáni podražili a zchudli,moc parazitů-přistěhovalců,nech za to poděkuji čarodějnici merkel