Maďarský ministr zahraničí varuje NATO, že zbraně z Ukrajiny mohou skončit v Africe

Peter Szijjarto

Od zahájení ruské speciální vojenské operace na Ukrajině Maďarsko opakovaně vyjádřilo svůj nesouhlas se sankcemi vůči ruským energetickým přepravcům i s poskytováním vojenské pomoci Ukrajině.

Peter Szijjarto

NATO musí mít na paměti obavy afrických zemí, že zbraně dodané na Ukrajinu mohou skončit v Sahelu a eskalovat napětí v regionu, uvedl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto po zasedání ministrů zahraničí NATO v Oslu.

„Mezi některými africkými zeměmi rostou obavy a znepokojení, že by se zbraně zaslané ve velkém množství na Ukrajinu mohly jednoho dne objevit v Sahelu nebo v jiných křehkých a nestabilních regionech kontinentu, protože pokud by se tak v budoucnu stalo, znamenalo by to vážná bezpečnostní rizika a mohlo by to vést k ozbrojeným střetům,“ řekl Szijjarto.

Od začátku války na Ukrajině Maďarsko vyjádřilo svůj nesouhlas se sankcemi vůči ruským energetickým přepravcům i s poskytováním vojenské pomoci Ukrajině.

Maďarský parlament v březnu 2022 přijal zákon zakazující dodávky zbraní na Ukrajinu z maďarského území.

Důvodem byla snaha Maďarska chránit Zakarpatskou oblast na Ukrajině, kde žijí etničtí Maďaři.

Szijjarto vysvětlil, že dodávky zbraní přes tento region mohou ohrozit životy etnických Maďarů v regionu. Proto byl návrh zákona přijat, aby byla zaručena jejich bezpečnost.

V prosinci 2022 Denis Pušilin, úřadující šéf Doněcké lidové republiky (DLR), prohlásil, jak cituje Sputnik, že zahraniční zbraně dodávané na Ukrajinu, včetně protitankových systémů Javelin, jsou prodávány na černém trhu, zejména do Afriky.

„V poslední době jsem neviděl nic nového, ale zbraně, které na Ukrajinu nadále přicházejí, se nyní dají snadno koupit. A Ukrajina se nyní stává jedním z ústředních dodavatelů zbraní na černém trhu, na černém trhu lze koupit zbraně, které jsou Ukrajině dodávány v rámci pomoci a podpory západních zemí,“ zdůraznil Pušilin.

To se podle úřadujícího šéfa DLR týká i Javelinů, které je nyní na temném trhu snadné sehnat.

„Tento druh zbraní se ve velkém množství přesouvá i do afrických zemí,“ řekl Pušilin.

Začátkem měsíce bývalý nigerijský prezident Muhammadu Buhari varoval, že zbraně dodávané Ukrajině ze západních zemí „začínají proudit“ do oblasti povodí Čadského jezera.

V projevu k hlavám států sousedních zemí, které se účastní zasedání Komise pro povodí Čadského jezera v nigerijském hlavním městě Abuji, prezident řekl: „Situace v Sahelu a zuřící válka na Ukrajině bohužel slouží jako hlavní zdroje zbraní a bojovníků, které posilují řady teroristů v regionu.“

V srpnu 2022 americký zpravodajský server odhalil, že šokující množství zbraní směřujících na Ukrajinu nebylo možné dohledat. „Tak 30 % z ní se dostane na místo určení,“ stálo v tweetu, který byl později smazán poté, co na něj zaútočil roj internetových trollů.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu již dříve uvedl, že zbraně dodané Západem na Ukrajinu končí na černém trhu a šíří se po západní Asii.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
10 měsíců před

České zbraně na Ukrajině se prodávají nejen v Africe, ale také zpátky v české republice. Třeba i samonabíjecí pistole Laugo Arms Alien Performance, 9mm, se dvěma zásobníky se prodává na českém černém trhu za 2000 euro.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x