Zelenskyj přiznává strach z Trumpa a prosí o více raketových systémů Patriot

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že se obává možného návratu Donalda Trumpa do Bílého domu v roce 2024, a poté požádal o další americké protiraketové systémy Patriot.

Volodymyr Zelenskyj

V rozhovoru pro Wall Street Journal prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že má obavy z možného znovuzvolení Donalda Trumpa v příštím roce, a uvedl, že si není jistý, jak přesně by republikánský vůdce reagoval, kdyby během jeho prezidentství došlo k ruské invazi.

Ukrajinská hlava státu rovněž ocenila reakci Bidenovy administrativy, která od loňského zahájení invaze Moskvy východoevropské zemi pravidelně předává zbrojní pomoc v hodnotě miliard dolarů.

Na otázku, co si myslí o Donaldu Trumpovi, Zelenskyj připustil, že mu více vyhovuje jednání s Bidenem a že návrat vlády vedené republikány by mohl být pro jeho válečné úsilí obtížný.

„Prezident Biden je prezidentem v době plnohodnotné války a byl nám nápomocnější než prezident Trump,“ řekl Zelenskyj v rozhovoru a upřesnil toto tvrzení poznámkou, že v době, kdy byl Trump v úřadu, „žádná plnohodnotná válka neprobíhala.“

„V takové situaci, kdy je podpora, se bojíte změn,“ řekl Zelenskyj. „A abych byl upřímný, když se zmíníte o změně administrativy, cítím to stejně jako kdokoli jiný… Chcete změny k lepšímu, ale může to být i naopak.“

Zdálo se, že mu také vadí tvrzení Donalda Trumpa, že by byl schopen vyjednat mírové urovnání války na Ukrajině během 24 hodin, a dodal, že 45. americkému vůdci je zřejmě jedno, že ukrajinské území – konkrétně Krym – bylo během jeho prezidentství „okupováno“ Ruskem poté, co bylo v roce 2014 nezákonně anektováno za Obamovy administrativy.

Zelenskyj prý také využil rozhovoru k tomu, aby Západ požádal o další protiraketové systémy Patriot, a prohlásil, že jeho země v současné době nemá dostatek těchto obranných zbraní k ochraně frontové linie i civilistů ve městech.

„V současné době existuje jedna zbraň schopná zastavit některé typy raket vypálených Ruskou federací proti našemu civilnímu obyvatelstvu, školám, infrastruktuře a energetickému systému,“ prohlásil. „Jediným systémem na světě je Patriot.“

Ukrajinský prezident dospěl k závěru, že „50 Patriotů“ by stačilo k ochraně Ukrajiny před ruskými leteckými útoky „z větší části“, čímž naznačil, že tyto zbraně by byly pro případnou ukrajinskou protiofenzívu mimořádně přínosné.

V současné době má Ukrajina nejméně dvě baterie Patriot, které zahrnují odpalovací zařízení, výkonný radarový systém, řídicí stanici a další vybavení. Zelenského požadavek až na 50 kusů by proto byl pro západní svět obrovským požadavkem, přičemž každá jednotlivá platforma Patriot by údajně stála přes jednu miliardu dolarů.

A co hůř, podle amerického výrobce zbraňového systému, společnosti Raytheon, bylo pro celý svět vyrobeno jen asi „240 palebných jednotek Patriot“, přičemž jednotlivé rakety nejnovější generace pro tuto platformu stojí až 4,1 milionu dolarů za kus.

Takový dar by v konečném důsledku převýšil hodnotu toho, co již věnovaly samotné Spojené státy, přičemž Bidenova administrativa vyčlenila na bezpečnostní pomoc Ukrajině přibližně 37 miliard dolarů, ačkoli další miliardy dolarů amerických daňových poplatníků byly zaslány v jiných formách pomoci.

Bezpečnost zařízení není zdaleka zaručena ani v případě, že bude vysláno na Ukrajinu, neboť jedna ze dvou baterií, které se již v zemi nacházejí, byla údajně úspěšně zasažena ruským úderem, ačkoli američtí bezpečnostní činitelé trvají na tom, že způsobené škody byly minimální.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x