„Nejsme ve válce s Ruskem,“ řekl Scholz Macronovi

Olaf Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že země, které podporují Ukrajinu, nejsou ve válce s Ruskem. Toto prohlášení zaznělo v pátek, kdy se v Berlíně sešli vedoucí představitelé Německa, Francie a Polska, aby vyjádřili solidaritu po nedávných neshodách ohledně vojenské podpory Kyjeva.

Na společné tiskové konferenci s Francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a Polským premiérem Donaldem Tuskem kancléř prohlásil, že země stojí pevně za Ukrajinou a že spojenecká pomoc bude pokračovat „tak dlouho, jak bude třeba.“

„Je také jasné, že nejsme ve válce s Ruskem,“ dodal Scholz.

Prohlášení navazuje na doutnající neshody mezi Paříží a Berlínem ohledně možných dodávek raket dlouhého doletu a rozmístění pozemních jednotek na Ukrajině.

Scholz dosud odmítal vyslání raket Taurus na Ukrajinu, aby se vyhnul další eskalaci konfliktu s Ruskem. Francie naopak dodává řízené střely SCALP-EG, které již Ukrajina používá a které jsou zhruba ekvivalentem střel Taurus.

Macronův nedávný návrh, že Západ „nemůže vyloučit“ možnost vyslání vojáků na pomoc Ukrajině v jejím konfliktu s Ruskem, vyvolal kritiku také ze strany Německa a dalších států NATO.

Kancléř a Francouzský prezident se sešli před pátečními třístrannými rozhovory, aby si vyjasnili situaci po týdnech, kdy se oba veřejně velmi rozcházeli v názorech na Ukrajinskou strategii.

Doutnající neshody mezi nimi hrozily podkopat spolupráci mezi spojenci.

Německo, Francie a Polsko patří mezi klíčové spojence Ukrajiny. Německo se stalo po USA druhým největším dodavatelem vojenské pomoci Ukrajině a v letošním roce podporu ještě zvyšuje.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x