Rusko zahajuje druhou fázi invaze s cílem obsadit Donbas na východě Ukrajiny

rakety

Druhá fáze ruské operace na Ukrajině začala a mnozí vojenští analytici a experti se domnívají, že se zaměří na východní Ukrajinu a útok na části Donbasu, které jsou pod kontrolou Ukrajiny.

rakety

Na začátku ruské invaze na Ukrajinu se ruské síly v zemi okamžitě rozprostřely a rozmístily se po celém jihu, východě a severu Ukrajiny, dokonce zašly tak daleko, že se pokusily o ofenzívu na ukrajinské hlavní město Kyjev.

I když tyto počáteční útoky způsobily ukrajinským vojenským jednotkám značné škody, ruské vrchní velení vědělo, že se musí strategicky stáhnout z mnoha otevřených front, zejména na severu Ukrajiny, aby mohlo znovu konsolidovat své síly.

Nyní ruské síly shromáždily své síly na Ruskem a separatisty okupované východní Ukrajině a zahajují ofenzivu s cílem ovládnout sporný region Donbas, který podle Ruska plně patří dvěma separatistickým republikám Doněcku a Luhansku.

„Začíná další etapa této operace [na východě Ukrajiny] a jsem si jist, že to bude velmi důležitý moment celé této speciální operace,“ řekl v úterý 19. dubna ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Dokonce i ukrajinští představitelé, včetně prezidenta Volodymyra Zelenského, připustili, že dlouho obávaná pozemní ofenziva s cílem obsadit celou východní Ukrajinu začala. Úředníci poznamenali, že ruské síly důsledně útočí na ukrajinské pozice podél široké fronty dlouhé přes 480 kilometrů.

„Ruská vojska zahájila bitvu o Donbas, na kterou se dlouho připravovala,“ řekl Zelenskyj v úterý ve svém nočním vysílání. „Na tuto ofenzívu se nyní soustředí velmi velká část celé ruské armády.“

„Dnes ráno se téměř po celé frontové linii Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti pokusili okupanti prolomit naši obranu,“ řekl tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov.

USA a NATO spěchají s dalšími vojenskými dodávkami pro Ukrajinu
Situace ukrajinské armády se stává stále horší, a proto Západ v čele se Spojenými státy a jejich spojenci v Severoatlantické alianci (NATO) spěchá, aby Ukrajině dodal více munice a těžkých zbraní, zejména dělostřelecké systémy dlouhého dosahu, tanky, systémy protivzdušné obrany a bojová letadla.

Spojené státy a jejich spojenci však teprve nyní začínají reagovat na ukrajinské žádosti a poskytují jim těžší zbraně, zatímco dříve poskytovaly pouze lehčí zbraně, včetně protitankových raket Javelin a NLAW a protiletadlových raket Stinger.

„Kdybychom v prvním týdnu války získali to, co dostáváme dnes, bylo by to pro Ukrajinu a věc svobody v Evropě mnohem užitečnější,“ řekl Zelenskyj. „A kdybychom nyní získali to, co někteří naši partneři plánují předat Ukrajině v příštích týdnech, pomohlo by to zachránit životy tisíců a tisíců lidí.“

Biden ve středu 20. dubna uvedl, že již pracuje na tom, aby Ukrajině zajistil ještě více vojenských dodávek. Dokonce uvažuje o tom, že by na vojenskou pomoc Ukrajině získal dalších 800 milionů dolarů z peněz daňových poplatníků. Tato částka by doplnila více než 2,6 miliardy dolarů z peněz daňových poplatníků, které administrativa již vyčlenila na vojenskou pomoc Ukrajině od začátku ruské invaze.

„Zbraně a munice proudí denně,“ řekl Biden během setkání s představiteli obrany v Bílém domě.

Tiskový tajemník ministerstva obrany John Kirby uvedl, že osm až deset letadel naplněných zbraněmi a municí pro Ukrajinu přistává denně na místech po celé Evropě, odkud se vybavení dopravuje na Ukrajinu po silnici.

Jedna z dodávek, která poprvé zahrnuje těžké dělostřelectvo, má být na Ukrajině během několika dní. Tato zásilka obsahuje 18 houfnic 155 mm západního standardu a 40 000 kusů munice pro dělostřelecké zbraně.

Zaslání těžkého dělostřelectva přislíbil také kanadský premiér Justin Trudeau. Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že Německo dodá Ukrajině protitankové a protiletadlové zbraně a dělostřelecké systémy dlouhého dosahu.

Britský premiér Boris Johnson uvedl, že Spojené království rovněž pošle na Ukrajinu dělostřelectvo. „Stane se z toho dělostřelecký konflikt, potřebují podporu dalším dělostřelectvem, to jim poskytneme,“ řekl.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x