Lukašenko oznámil, že Prigožin je zpět v Rusku

Alexandr Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který minulý měsíc zprostředkoval dohodu o ukončení ozbrojené vzpoury v Rusku, tvrdí, že Jevgenij Prigožin je zpět v Rusku.

Alexandr Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který minulý měsíc zařídil dohodu o zastavení ruské ozbrojené vzpoury, ve čtvrtek oznámil, že vůdce ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin již není v Bělorusku.

Dne 27. června oznámil, že Prigožin přijel do Běloruska v rámci „dohody.“

„Pokud jde o Prigožina, je v Petrohradě,“ řekl ve čtvrtek novinářům, „na běloruském území se nenachází.“

Stalo se tak po pátečním prohlášení ruského ministerstva zahraničí Sergeje Lavrova, který zdůraznil, že Rusko se s následky pokusu o ozbrojenou vzpouru Prigožina vypořádá samo.

Během tiskového brífinku připomněl, že Rusko vždy vyšlo z jakýchkoli potíží silnější. „Tak tomu bude i tentokrát. Cítíme, že tento proces začal… Děkujeme za vaše obavy, ale my se s tím vypořádáme,“ prohlásil stroze.

Lukašenko dodává, že se hodlá setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jednat o soukromé vojenské společnosti Wagner Group.

„Mám v úmyslu se s ním (Putinem) v nejbližší době setkat,“ uvedl Lukašenko, kterého citovala státní tisková agentura Belta, a dodal, že budou projednány otázky týkající se společnosti Wagner Group.

Vrcholný ruský diplomat prohlásil, že Rusko nemusí nikomu vysvětlovat pokus o ozbrojenou vzpouru a její možný dopad na procesy v zemi, a ujistil, že Moskva jedná transparentně.

Večer 23. června ovládla Wagnerova skupina armádní velitelství v Rostově na Donu, městě na jihu Ruska, a následující den se vydala na pochod směrem k Moskvě. Prigožin tvrdil, že jeho aktivity byly odvetou za údajný útok ministerstva obrany na polní tábory jeho skupiny, ale ministerstvo to popřelo.

Po rozhovoru s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, který jednal na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina, se Prigožin rozhodl vzpouru ukončit a Lukašenko později Prigožinův příjezd do Běloruska potvrdil.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x