Lídři zemí BRICS v Jižní Africe usilují o ukončení hegemonie amerického dolaru nad světovou ekonomikou

summit BRICS

Vedoucí představitelé zemí BRICS na summitu v Jihoafrické republice potvrdili, že odmítají unipolaritu a hegemonii amerického dolaru.

summit BRICS

Vedoucí představitelé zemí BRICS v úterý na summitu bloku v Jihoafrickém Johannesburgu projednali soubor mechanismů a opatření, jejichž cílem je ukončit hegemonii Západu na mezinárodní scéně.

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa vyzval k zásadní reformě globálního finančního systému. Během svého projevu na 15. summitu BRICS Ramaphosa uvedl, že země tohoto bloku představují čtvrtinu světové ekonomiky, pětinu obchodní výměny a 40 % světové populace.

Ramaphosa poznamenal, že obchod mezi členskými státy BRICS dosáhl v roce 2022 hodnoty 762 miliard dolarů, přičemž hlavní roli v růstu ekonomik tohoto bloku hrají zahraniční investice.

„Zahraniční investice hrají v růstu ekonomik zemí BRICS důležitou roli. Celkový roční objem přímých zahraničních investic do zemí BRICS je čtyřikrát vyšší než před 20 lety,“ zdůraznil během každoročního summitu bloku na nejvyšší úrovni, který se koná od úterý do čtvrtka v Johannesburgu.

Hospodářský růst zemí BRICS „musí být podpořen transparentností“ a „slučitelný s mnohostranným obchodním systémem, který podporuje rozvojový program“, zdůraznil Jihoafrický prezident, který bloku předsedá v roce 2023.

„Potřebujeme zásadní reformu globálních finančních institucí, aby byly pružnější a lépe reagovaly na výzvy, kterým čelí rozvojové ekonomiky,“ zdůraznil Ramaphosa.

Vyjádřil připravenost Nové rozvojové banky bloku pomoci různým zemím a vyzval podnikatele, aby podali pomocnou ruku s cílem stanovit rozvojový program, který by všechny dostal ze spárů chudoby.

Nová rozvojová banka BRICS je v této oblasti vůdčí silou, neboť od svého založení v roce 2015 prokázala schopnost mobilizovat zdroje pro infrastrukturu a udržitelný rozvoj v rozvíjejících se ekonomikách, dodal.

Ramaphosa přivítal zahraniční investory v Afrických zemích pod podmínkou, že svou práci budou vykonávat v Africe, a poznamenal, že Jihoafrická republika disponuje obrovským nerostným bohatstvím, které přitahuje investory a průmyslníky.

Jihoafrický vůdce uvedl, že účastníci summitu BRICS budou jednat o otázce rozšíření členství v této skupině.

Lula: BRICS má jedinečnou šanci ovlivnit trajektorii globálního rozvoje
Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva zase uvedl, že země BRICS usilují o zlepšení infrastruktury, výrobu čisté energie a zvýšení investic do letišť a železnic.

„BRICS má jedinečnou šanci ovlivnit trajektorii globálního rozvoje. Vy, podnikatelé, jste součástí tohoto úsilí. Naše země společně představují třetinu světové ekonomiky,“ řekl Lula.

„Tento význam poroste se vstupem nových členů a partnerů. Pro maximální využití tohoto potenciálu a dosažení trvalých výsledků je zásadní spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem.“

Lula poznamenal, že Nová rozvojová banka bloku umožní řešit několik otázek, a zdůraznil, že země BRICS plánují používat při vzájemné obchodní výměně národní měny.

„Rozhodnutí o založení Nové rozvojové banky představovalo mezník ve spolupráci mezi rozvíjejícími se ekonomikami. Tato společná banka musí být globálním lídrem, který bude financovat nejnaléhavější projekty naší doby,“ zdůraznil.

Brazilský představitel upozornil, že obchodní výměna mezi Brazílií a Afrikou nepřesahuje 3,5 %, což je velmi nízké číslo, a dodal, že Brazílie usiluje o posílení výměny a zvýšení investic na africkém kontinentu.

Lula uvedl, že 60 % africké půdy je obdělávatelné a je schopno zajistit celosvětovou potravinovou bezpečnost.

„Je zde velký prostor pro růst. Kromě minulosti, která nás spojuje, máme [Brazílie a Afrika] také společnou vizi do budoucna,“ řekl.

„V mých prvních dvou mandátech byl africký kontinent prioritou. Do Afriky jsem se vydal dvanáctkrát, a to do 21 zemí. Brazílie se vrátila na kontinent, který nikdy neměla opustit. Afrika shromažďuje mnoho příležitostí a obrovský potenciál růstu,“ dodal brazilský prezident.

Putin: De-dolarizace mezi členy BRICS je nezvratná
Ruský prezident Vladimir Putin zdůraznil, že celkové investice zemí BRICS se za posledních deset let zdvojnásobily a dosáhly 20 % světových investic.

Putin, na něhož byl vydán mezinárodní zatykač kvůli údajným válečným zločinům na Ukrajině, se summitu osobně nezúčastnil a promluvil prostřednictvím předem nahraného videa.

Ve svém videopřání na podnikatelském fóru BRICS Putin poznamenal, že proces de-dolarizace mezi členy BRICS je nezvratný a podíl amerického dolaru na obchodu se snižuje.

Ruský vůdce dal jasně najevo, že Rozvojová banka BRICS je nyní alternativou k západním institucím. Vyzval země bloku k větší spolupráci při dodávkách energetických zdrojů do všech částí světa.

Zdůraznil, že spolupráce mezi členy BRICS je založena na rovnosti a podpoře mezi partnery, a dodal, že obchodní výměna země s ostatními členy BRICS přesáhla 230 miliard dolarů.

Ruský prezident uvedl, že jednání mezi Ruskem a jeho partnery z Afriky ohledně bezplatných dodávek obilí jsou téměř u konce, a zdůraznil, že jeho země je a „zůstane spolehlivým dodavatelem“ potravin na Africký kontinent.

Na jiném místě Putin naznačil, že Rusko je připraveno vrátit se k Černomořské obilné iniciativě, pokud budou splněny všechny závazky vůči Moskvě.

Modi: BRICS hraje roli při vytváření globální rovnováhy
Indický premiér Naréndra Módí v této souvislosti uvedl, že skupina BRICS hraje důležitou roli při vytváření rovnováhy ve světle globálních výkyvů.

Poukázal na to, že hospodářský růst Indie dosáhl 5 bilionů dolarů, a zdůraznil, že Indie má třetinu technologických společností na světě, zejména v oblasti polovodičových technologií.

Podnikatelská rada BRICS hraje klíčovou roli při posilování partnerství
V projevu, který Čínský ministr obchodu Wang Wentao přednesl jménem Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, uvedl, že Podnikatelská rada BRICS hraje klíčovou roli při posilování partnerství mezi členskými státy.

Si dal jasně najevo, že Čína bude i nadále posilovat partnerství v rámci skupiny BRICS, podporovat demokratizaci mezinárodních vztahů a multipolární svět.

„Budeme nadále prohlubovat strategické partnerství BRICS, rozšiřovat model BRICS plus, aktivně podporovat dodávky zboží, prohlubovat solidaritu a spolupráci s dalšími rozvíjejícími se tržními a rozvojovými zeměmi, podporovat multipolární svět a demokratizaci mezinárodních vztahů,“ uvedl v prohlášení.

Vedoucí představitel uvítal model BRICS Plus, jehož cílem je učinit globální systém spravedlivějším a rovnějším, a prozradil, že o členství v BRICS požádalo více než 20 zemí.

Čínský prezident odmítl pokusy o vytvoření vojenských aliancí s tím, že by se snažily destabilizovat světový mír a stabilitu. Potvrdil také, že Peking neusiluje o žádný konflikt s velmocemi.

Si prohlásil, že „lidská společnost se dostává do kritického bodu a musí se rozhodnout, zda zachová mír a stabilitu, nebo sklouzne do propasti nové studené války“, jak uvedla Čínská tisková agentura CGTN.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x