USA se o Prigožinově plánované vzpouře dozvěděly v polovině června

vzpoura šéfa Wagnera

Americké zpravodajské služby se údajně dozvěděly o plánované vzpouře šéfa Wagnera Prigožina na začátku měsíce, aniž by na to Rusko upozornily.

vzpoura šéfa Wagnera

Americké zpravodajské služby se dozvěděly, že Jevgenij Prigožin, šéf soukromé vojenské společnosti Wagner Group (PMC), možná plánuje vzpouru, a upozornily Bílý dům a další vládní agentury, aby nebyly zaskočeny, uvedl deník The Washington Post s odvoláním na několik amerických představitelů, kteří hovořili pod podmínkou zachování anonymity.

Ačkoli podrobnosti Prigožinových plánů zůstaly nejasné, jeden ze zdrojů tvrdil, že „existovalo dost signálů na to, aby bylo možné sdělit vedení… že se něco chystá.“

Podle neidentifikovaných zdrojů citovaných v novinách byl Bílý dům, vrcholní představitelé ministerstva zahraničí, Pentagonu a členové Kongresu v průběhu posledních dvou týdnů informováni zpravodajskými službami.

Deník The New York Times mezitím uvedl, že americké špionážní služby se zdráhaly materiály odtajnit, protože se obávaly, že by je Rusko obvinilo z plánování státního převratu. Podle vyšetřování také projevily „malý zájem“ o pomoc ruským úřadům.

USA navíc plánovaly odložit nové sankce vůči Wagnerově skupině poté, co Prigožin na svém kanálu Telegram oznámil vtrhnutí do Rostovské oblasti a obsazení vojenského velitelství v reakci na to, co tvrdil, že byl ruský útok na jeho jednotky na příkaz ministerstva obrany.

Podle osob blízkých této záležitosti si USA dávají pozor, aby nevypadaly, že jsou na straně ruského prezidenta, uvedl WSJ. „Washington nechce vypadat, že v této věci stojí na nějaké straně,“ dodal list.

Ministerstvo zahraničí by mělo v úterý zveřejnit další sankce týkající se obchodu se zlatem společnosti Wagner v Africe, včetně údajné těžební operace, kterou firma založila ve Středoafrické republice, uvedly zdroje.

Washington již dříve uvalil na skupinu sankce za její údajnou roli v dezinformačních snahách, zejména během amerických prezidentských voleb v roce 2016, což se nikdy neprokázalo, a také za její zapojení do ukrajinské války, ale Bidenova administrativa plánovala utáhnout šrouby na její mezinárodní obchodní impérium.

Rostovský gubernátor Vasilij Golubev v neděli večer oznámil, že Wagnerova skupina zahájila svůj odchod z Rostova, jak určuje zprostředkovaná dohoda vedená běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.

„Konvoj Wagner PMC opustil Rostov a zamířil do svých polních táborů,“ řekl Golubjev. „Jsem vděčný všem, kteří v těchto mimořádných podmínkách zajistili bezproblémový provoz systémů podpory života v donském hlavním městě a celé Rostovské oblasti.“

Prigožin přijal Lukašenkův návrh na zastavení pohybu Wagnerových bojovníků v Rusku a podniknutí dalších kroků k deeskalaci situace, oznámila v sobotu běloruská prezidentská kancelář.

Toho rána Putin informoval svůj běloruský protějšek o situaci na jihu Ruska kolem Wagner PMC, přičemž se oba lídři dohodli na koordinovaných krocích, zmínila Lukašenkova kancelář v prohlášení.

„V souladu s dohodami a po dohodě s ruským prezidentem běloruský prezident jednal s vedoucím Wagner PMC Jevgenijem Prigožinem poté, co si dodatečně vyjasnil situaci vlastními kanály,“ uvádí se v prohlášení.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x