Henry Kissinger vzkazuje Ukrajině, že by měla dát Rusku území, aby se pokusila najít mírovou dohodu

Henry Kissinger

Henry Kissinger prohlásil, že Západ by se měl přestat snažit způsobit Rusku drtivou porážku, a navrhl, aby se Ukrajina vzdala svého území.

Henry Kissinger

Bývalý 98letý americký ministr zahraničí Kissinger na Světovém ekonomickém fóru, které se konalo ve švýcarském Davosu, řekl, že Ukrajina musí zahájit jednání „dříve, než vyvolá otřesy a napětí, které nebude snadné překonat.“

„Ideální by bylo, kdyby se dělící čára vrátila ke statusu quo ante. Pokračování ve válce za tímto bodem by nebylo o svobodě Ukrajiny, ale o nové válce proti samotnému Rusku,“ řekl v pondělí na konferenci.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém silném projevu na úvod summitu ve švýcarském Davosu tento týden prohlásil, že pokud ruská invaze na Ukrajinu zůstane bez odezvy, svět opět ovládne hrubá síla.

Delegátům řekl, že jejich summit se stane zbytečným, pokud bude Putinovi umožněno vyhrát válku, protože ho „nezajímají naše myšlenky“ a „hrubá síla… nemluví, ale zabíjí.“

Kissinger však řekl, že by bylo „osudné“, kdyby se Západ nechal strhnout „momentální náladou“ a zapomněl na mocenské postavení Ruska v Evropě.

Vysvětlil, že Rusko bylo „podstatnou součástí Evropy“ po více než čtyři století, a poznamenal, že evropští lídři nesmí „ztratit ze zřetele dlouhodobější vztahy“, jinak by riskovali, že se Rusko dostane do trvalého spojenectví s Čínou.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x