Evropská unie je monstrum toužící po moci, které se zmocňuje suverenity a nikdy ji nevrací, prohlásil předseda největší Nizozemské strany.
Geert Wilders, zapálený nacionalista, který dovedl svou Stranu pro svobodu (PVV) k volebnímu úspěchu v Nizozemských parlamentních volbách loni v listopadu, se ostře postavil proti „stále těsnější unii“ – frázi, kterou vymysleli architekti Evropských smluv zavazujících k Evropskému federalismu.
V nedělním rozhovoru pro televizi CNBC z Ambrosettiho fóra v Itálii Nizozemský politik prohlásil, že Evropská unie potřebuje méně centralizované kontroly a více pravomocí navrácených národním parlamentům, zejména v otázkách, jako je imigrace.
„Evropa je jakési monstrum,“ řekl Wilders Americkým médiím. „Evropská unie, pokud jí dáte více moci, chce jen více a nechce ji vrátit.“
Wildersův postoj k členství v EU, který byl dříve zarytým Euroskeptikem a zasazoval se o odchod Nizozemska z Evropské unie, se zmírnil, čím více se blížil k moci – to je typické pro mnoho politiků napříč Evropou, jako je Giorgia Meloniová v Itálii nebo Marine Le Penová ve Francii.
Předseda PVV, který dlouho prosazoval referendum o Nexitu, tedy o vystoupení Nizozemska z Evropské unie, upustil od slibu, že na jaře uspořádá veřejné hlasování o této otázce, aby mohl sestavit vládu se středopravicovými, pro-Evropskými stranami.
„Je příliš pozdě na to, abychom ho ukončili,“ řekl Wilders v rozhovoru pro CNBC v souvislosti s Evropským projektem, “ale prosím, vraťme některé pravomoci zpět do hlavních měst, například v oblasti přistěhovalectví.“
„Všichni politici, kteří jsou v Evropě opravdu mimo soulad s voliči, říkají: ‚chceme více integrace‘, ale lidé to nechtějí, chtějí, aby se řešily jejich vlastní [domácí] problémy,“ vysvětlil Wilders.
Klíčovou politikou nové Nizozemské vlády je prosazovat výjimku z kontroverzního migračního paktu EU a širších azylových pravidel, která jsou v současnosti řízena z Bruselu.
„Je velmi důležité pokusit se zpřísnit naše hranice, ale nakonec to musíme udělat na národní úrovni,“ poznamenal.
„Musíme mít na starosti vlastní imigrační pravidla, vlastní azylová pravidla a vlastní hraniční kontroly. Každý národ, který nemá možnost rozhodovat o tom, kdo je v jeho domě vítán, není skutečným národem,“ dodal.
Některé země vzaly v otázce migrace věci do vlastních rukou, čímž riskovaly hněv Bruselu.
Maďarsko i Slovensko slíbily, že se vzepřou požadavkům Evropské unie na spravedlivé rozdělení nelegálních přistěhovalců v rámci celého bloku, a jejich vlády Komisi bez okolků sdělily, že jejich země se na tomto systému nebudou podílet bez ohledu na finanční postihy.
Vláda Viktora Orbána v Budapešti dokonce pořádala tiskové konference před flotilou autobusů, aby varovala Brusel, že bude převážet nelegální migranty z jižní hranice země se Srbskem do faktického hlavního města EU, pokud si Evropská unie migraci tak zoufale přeje.
Dalším příkladem jednostranného jednání členského státu EU je Německá levicová koaliční vláda, která v pondělí oznámila plány na znovuzavedení hraničních kontrol na každé vnitřní hranici EU, čímž by fakticky pozastavila platnost Schengenské dohody bez hranic.
Není překvapením, že tento krok byl oznámen před klíčovými zemskými volbami poté, co levicově-liberální koaliční vláda dosáhla katastrofálního výsledku v nedávných volbách v Sasku a Durynsku, kde proti masové migraci vystupující Alternativa pro Německo a středopravá opoziční CDU zaznamenaly značný volební úspěch.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.
Kdo má tři z pěti pohromadě ví, že kdo chce reformovat EU (která stále utahuje šrouby a chce vytvořit například nahnědlého euroobčana) je blázen, je mimo realitu. Z EU je třeba vystoupit, než se zničí sama a v té všechny státy, které včas nevystoupily …