Protesty, násilné zásahy, výzvy k propuštění; Izrael upadá do chaosu

Izrael protest

V sobotu proběhly v Izraeli obrovské demonstrace na protest proti „reformě soudnictví“, kterou plánuje izraelská okupační vláda v čele s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Izrael protest

Zpravodaj izraelského kanálu 13 zdůraznil, že „Tel Aviv“ bude svědkem podle něj největší demonstrace za posledních 12 týdnů, zatímco kanál 12 uvedl, že na hlavním protestu v „Kaplanově ulici“ se podle odhadů sešlo 195 000 Izraelců.

Kromě centrální demonstrace na Kaplanově ulici demonstrovaly tisíce lidí také v Haifě, Al-Kuds, Beer El Sabe a Asdodu a v dalších okupovaných městech.

Podle izraelských médií izraelská okupační policie zablokovala řadu ulic, několik osob zatkla a k rozehnání demonstrantů použila odpadní vodu.

Izraelský ministr bezpečnosti: „Legislativní proces musí být zastaven“
Souběžně s tím izraelský ministr bezpečnosti Yoav Gallant v televizním projevu požadoval okamžité zastavení legislativního procesu „justiční reformy“, aby bylo možné vést rozhovory s jeho odpůrci, a varoval před jeho vážnými dopady na izraelské vojenské a bezpečnostní složky.

Gallant uvedl, že v posledních týdnech hovořil o této záležitosti s představiteli okupační armády.

„Jsem znepokojen tím, co slyším,“ řekl a dodal: „Nikdy jsem se nesetkal s takovou intenzitou hněvu a bolesti, jakou jsem viděl nyní.“

Izraelský ministr se domnívá, že „rozkol ve společnosti proniká i do armády, což představuje bezprostřední a hmatatelné nebezpečí pro bezpečnost Izraele.“

„Potřebujeme změnu v soudnictví, ale velké změny musí být provedeny za pomoci dialogu,“ zdůraznil a dodal, že „legislativní proces musí být zastaven.“

Již dříve během dne demonstrovaly tisíce lidí před Gallantovým domem ve snaze vyvinout na něj tlak, aby zastavil legislativu, která podkopává izraelské soudnictví.

Ben-Gvir vyzval Netanjahua, aby propustil Gallanta
Po Gallantově projevu vyzval ministr izraelské okupační policie Itamar Ben-Gvir Netanjahua, aby ministra bezpečnosti vyhodil poté, co vyzval k zastavení „reformy soudnictví.“

„Vyzývám premiéra, aby vyhodil Gallanta, který přišel s hlasy pravice, ale podlehl tlaku těch, kteří vyhrožovali, že odmítnou službu v armádě, a snaží se zastavit důležitou reformu,“ uvedl Ben-Gvir v prohlášení.

Izraelská média v této souvislosti informovala, že poslanci Likudu Yuli Edelstein a David Bitan podpořili Gallantovu výzvu.

Rovněž bylo oznámeno, že izraelský okupační ministr zemědělství Avi Dichter vyzval Netanjahua, aby zastavil reformu.

Netanjahu je odhodlán prosadit „soudní reformy“
Netanjahu ve čtvrtek v televizním projevu prohlásil, že je odhodlán prosadit „soudní reformy“, ale že chce dosáhnout řešení přijatelného jak pro zastánce, tak pro kritiky návrhu.

„Udělám vše, co je v mých silách, abych přinesl klid a ukončil rozdělení mezi lidmi,“ tvrdil izraelský okupační premiér po měsících protestů, včetně námitek ze strany vysoce postavených úředníků.

Ještě před Netanjahuovým projevem izraelští zákonodárci v poměru 61 proti 47 hlasům schválili novelu jednoho ze základních zákonů „Izraele“, která upřesňuje podmínky pro možnost odvolání izraelského premiéra.

Předchozí verze zákona uváděla, že izraelský premiér může být prohlášen za neschopného výkonu funkce, ale neupřesňovala, z jakých důvodů, ani nestanovovala potřebné kroky.

Novelizovaná legislativa vyžaduje žádost premiéra nebo hlasování kabinetu podpořené tříčtvrtinovou většinou ministrů a omezuje se na psychické nebo fyzické zdravotní důvody.

V pondělí Netanjahuova vládnoucí koalice představila pozměněnou verzi klíčového prvku reformy před hlasováním, které je naplánováno předtím, než parlament příští týden přejde na prázdniny.

Takzvané „reformy“ by zvýšily moc politiků nad soudy a již procházejí parlamentem.

Oponenti obviňují Netanjahua, že se snaží využít reformy k tomu, aby se zachránil před obviněními z úplatkářství, podvodů a porušení důvěry, kterým čelí.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
aamater
Host
aamater
1 rok před

To by šlo. Teraz ešte v EU by malo niečo podobné prebehnúť!!! Mali by sme sa konečne zbaviť týchto prehnitých skorumpovaných a zapredaných vlád!!! Alebo budeme ako také ovce čakať na to, ako nás tieto liberálno-fašistické svine zatiahnu do vojny?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x